Hronika

Razgovor optuženih za prikrivanje ubistva Bećirovića: Svali sve na čovjeka kojeg štitiš

Razgovori su snimljeni u prostorijama podgoričkog CB-a gdje su okrivljeni ostavljeni da sjede nekoliko sati. Šaranoviću to nije palo naročito teško, a na to u više navrata ukazuje znatno uznemireniji Bulatović, pišu Dnevne novine

“Ti si mrtav ladan”, “Svaka ti čast kako ti ovo podnosiš”, “Svi ste hladnokrvni, jedino se ovaj Vučko prepao”, samo su neke od rečenica koje mu Bulatović upućuje tokom višečasovnog razgovora.

Šaranović odgovara da je miran jer ni za šta nije kriv.

Ipak, izgleda da je svjestan da bi njihova konverzacija mogla poslužiti kao dokaz protiv njih pa cijelo vrijeme šapuće, utišava Bulatovića i govori mu da policija čeka da izgube strpljenje. Uistinu, Bulatović po svoj prilici, kako vrijeme odmiče, postaje sve nemirniji, a pošto su mu policajci predočili da ga čeka 30 dana pritvora, traži od Šaranovića da riješi situaciju.

“Ako me povedu i jedan dan ti me izvuci. Svali to na drugoga. Ja svaki put ćutim. U zatvor ga neću ići”, navodi on. U više navrata prebacuje Šaranoviću da “prikriva čovjeka kojeg i ne zna”, da treba sve da ispriča i tako oslobodi sve koji su tada privedeni.

Šaranović pokušava da ga smiri, ali mu to ne polazi za rukom.

“Ne mogu da se smirim Marko, svaki put 30 dana da ležim. Zašto? Što sam pošteno zarađivao hljeb!?”, navodi Bulatović, a ovaj mu odgovara da se „zbog toga ne ide u zatvor”, te da ga policija bez oduke suda ne može odvesti iza rešetaka.

“Pa i meni prijete sa 20 godina zatvora pa što ću sad”, kaže Šaranović.

Nastavlja se šaputanje među optuženima, sve dok Bulatović još jednom ne izgubi strpljenje.

“Ništa mi nemoj šapućati… Bajo, evo krvi ako treba ću ti dati, ali neću da ležim. Mogu li ovi momci iz Kotora da kažu da sam ih pitao, oni tebe ne poznaju. Očekujem da ti odeš i da daš izjavu da me pušte”, kaže Bulatović, na šta ovaj odgovara da „nije to očekivao od njega” ali ga njegov sagovornik podsjeća da je “tri puta ćutao kao zaliven”.

Nastupa nerazgovijetno šaputanje koje inicira Šaranović nakon čega se čuje Bulatović.

“Oću slušat tebe ali ti moraš skočit za mene. Svali sve na njega, da je on kriv. Je li odavde, iz Podgorice, Crne Gore?”, ali Šaranović mu šapuće i ne da da ga ispituje.

U jednom trenutku Bulatović sumnja i da mu Šaranović prijeti i moli ga da mu otkrije ko stoji iza svega.

“Bajo, imam osjećaj da mi prijetiš, da ću da odgovaram za to što znam. Volio bih da znam ko je ta osoba. Da znam sad bih rekao. Tebe ne bih, ali njega bih odmah. Poznaješ li ti tu osobu? Moraš mi reći ko je to pa danas 15, 20 godina… Samo još treba u novine da izađemo i onda smo završili, ostaviće nas… Ja sam tebi rekao, neću ništa da uradim, u pitanju je život, ne jedan nego pet života. Kunem ti se, da znam tu osobu što je bila sa tobom, sad bih… Pa je li vrijedna ta osoba da svi ležimo zbog nje, reci mi Bajo”, a Šaranović ga utišava, smiruje i moli ga da prestane da priča.

Policajci “pritisnuli” Milana Bulatovića

Šaranovićev advokat Branislav Lutovac tražio je da se ovi snimci izuzmu iz spisa predmeta kao pravno nevaljani. Taj zahtjev je obrazložio riječima da se tokom suđenja moglo čuti da policija “ne samo da koristi stare mikrofone kako je to vještak ocijenio, već i stare policijske metode kojima se potvrdila tačnost izreke da policija garantuje bezbjednosrt svuda osim u stanici policije”.

Po njegovim riječima, jasno se vidi razlika u konverzaciji preslušanih osoba kada je Bulatović ostao sam sa policijskim službenicima.

“Ono što je jasno, jeste da u tom razgovoru izvršen psihološki pritisak na Bulatovića u kojem mu je zaprijećeno pritvorom, konferencijom za štampu… Ovakvim postupanjem policije mjere tajnog nadzora su zloupotrijebljene, jer nije obavljeno samo snimanje razgovora privedenih lica, već je došlo do direktnog miješanja policije na tok i sadržinu snimljenih razgovora.”, naveo je on.

Lutovac je najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv službenika CB Podgorica zbog toga što su protivpravno uhapsili njegovog klijenta, što su ga, kako je naveo, zadržali duže od zakonskog roka od šest sati i što su režirali mjere tajnog nadzora.

Send this to a friend