Hronika

Sa Tužilaštvom se nagodilo 57 okrivljenih

Osim toga, u okviru nedavno formiranog Specijalnog tužilaštva do sada je zaključen i od suda usvojen sporazum o priznanju za četiri osobe zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, navodi se u godišnjem izvještaju o radu tog tijela.

Institut sporazuma o priznanju krivice u crnogorskom zakonodavstvu postoji već pet godina, ali je njegova primjena zaživjela tek nedavno, kada su crnogorsku javnost potresle budvanske afere. Viši sud u Podgorici je sredinom februara usvojio sporazum o priznanju krivice kojim se Specijalno tužilaštvo nagodilo sa direktorom kompanije “Trejd junik” Goranom Bojanićem i pravnim licem “Trejd junik” vlasništo biznismena Mirka Latinovića, a ove sedmice se očekuje potvrđivanje još dva sporazuma.

Riječ je o nagodbi koju je Specijalno tužilaštvo sklopilo sa Milošem Marovićem, sinom visokog političkog funkcionera Svetozara Marovića, i bivšim predsjednikom budvanske opštine Lazarom Rađenovićem.

Potpisivanjem nagodbe Marović bi trebalo da provede godinu u zatvoru i da uz to isplati 380.000 eura.

Sa druge strane, Rađenović je sa Tužilaštvom dogovorio plaćanje 30.000 eura i dvije godine zatvora. 

Osim podatka o broju sporazumnih priznanja krivice, u izvještaju o radu Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta navodi se da su državni tužioci postupkom poravnanja sa osumnjičenima naplatili prošle godine više od 170.000 eura. Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, državni tužioci su riješili 487 krivičnih predmeta u tužilaštvu, što je 16 odsto od ukupnog broja odbačaja.

“Primjenom ovog instituta, državni tužioci su od osumnjičenih naplatili 171.200 i uplatili ih u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova i 15.340 eura na ime naknade štete oštećenima”, kaže se u izvještaju o prošlogodišnjem radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva.

 

Send this to a friend