Hronika

Stanković prozvao, Stojanović odgovorio: Nema bijele i plave knjige

 

 

Međutim, ono što postoji to je nesporazum na relalaciji policija tužilaštvo o sadržaju, formi i analizama tajnih podataka iz operativnih evidencija, koji se razmjenjuju i mimo izviđaj nog postupka.

Prvi se na nedostupnost tajnih podataka o akterima organizovanog kriminala požalio vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, koji je prije nekoliko dana na Odboru za antikorupciju kazao da nikada nije vidio plavu ili bijelu knjigu.

Upitan da za Dnevne novine prokomentariše da li takvi dokumenti uopšte postoje, Stanković je naveo: “Vrhovni državni tužilac je odgovarajući na pitanje predsjednika Odbora za antikorupciju Predraga Bulatovića, koji se u pitanju pozvao na bijelu, odnosno plavu knjigu, naveo da ne dobija bilo kakve izvještaje od nadležnih državnih organa u pogledu bezbjednosnog stanja”. U odgovoru, vrhovni državni tužilac je naveo: “Tako da mi nijesu bile dostupne ni te knjige o kojima govorite bijela , plava i slično.”

Stanković se, odgovarajući na pitanje DN, ipak, požalio na nedostupnost informacija iz policije o procjenama stanja bezbjednosti.

“Ne želeći da forma zamijeni suštinu saopštenog, naglašavam da je suština u tome da vrhovni državni tužilac nema pristup tajnim podacima, bez obzira na to da li se izvještaji u kojima se takvi podaci nalaze nazivaju bijela ili plava knjiga”, kategoričan je Stanković.

Sa druge strane, direktor Uprave policije Slavko Stojanović, odgovarajući na ista pitanja, ustvrdio je da ta služba u potpunosti poštuje procedure u okviru kojih se razmjenjuju tajni podaci, koji nose kodne oznake. Stojanović je, ipak, srušio famu mnogih, uključujući i poslanika iz najvišeg zakonodavnog doma, koji eksploatišu pričama o bijeloj i plavoj knjizi. „Takve knjige ne postoje”, izričit je Stojanović.

„U skladu sa međunarodnim standardima, a slijedeći uputstva koja su predviđena metodologijom Europola, Uprava policije je 2010. godine izradila. „Procjenu opasnosti od organizovanog kriminala” OCTA 2010, a 2013. godine „Procjenu opasnosti od teškog i organizovanog kriminala” SOCTA 2013. Sva službena akta, shodno stvarnoj i mjesnoj nadležnosti, dostavljaju nadležnim tužilaštvima, i to osnovnim državnim tužilaštvima, višim državnim tužilaštvima u Podgorici i Bijelom Polju i Specijalnom državnom tužilaštvu. Shodno tome, obavještavam Vas da je klasifikovana verzija dokumenta „Procjena opasnosti od organizovanog kriminala u Crnoj Gori”, dostavljena Vrhovnom državnom tužiocu aktom broj I-03-8 od 30.01.2013. godine. Klasifikovana verzija dokumenta „Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori” dostavljena je za potrebe Specijalci nog državnog tužilaštva aktom broj 1-4725 od 12.03.2014. godine”, stoji u odgovoru prvog čovjeka crnogorske policije.

Stojanović je posebno naglasio da su dokumenti „Procjene opasnosti od organizovanog kriminala” i „Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala”, označeni stepenom tajnosti. „Izrađuju se za ograničen broj korisnika, te se shodno tome ne mogu umnožavati, objavljivati, odnosno davati na korišćenje drugom organu ili trećoj strani. Svaki sačinjeni primjerak karakterišu posebne oznake i kodni znaci po kojima se razlikuje od ostalih izrađenih primjeraka”, zaključio je direktor policije.

Send this to a friend