Hronika

Tužioci da ispitaju poslove vezane za gradnju stanova solidarnosti u Baru

“Pozivamo Stankovića i Katnića da, u skladu sa svojim ustavnim obavezama i odgovornostima, pokrenu istragu i ispitaju sve poslove vezane za gradnju stanova solidarnosti jer je od početka ovaj posao praćen prljavim tragovima i brojnim nezakonitostima glavnih organizatora bivšeg predsjednika Opštine Žarka Pavićevića i dugogodišnjeg predsjednika Sindikata i predsjednika Borda direktora sindikalnog Fonda za solidarnu stambenu izgradnju Danila Popovića”, navedeno je u saopštenju zaposlenih u Opštini Bar i barskim preduzećima.

Potpisnici saopštenja vjeruju da su Pavićević i Popović zloupotrijebili svoj položaj iskoristivši ga da bez ikakve naknade uzmu zemljište vrijedno više od četiri miliona u Baru  i pod plaštom gradnje sindikalnih ostvare sebi milionsku  imovinsku korist.

“Pavićevič i Popović prvobitno su se dogovorili da izgrade jednu zgradu sa oko 70 stanova solidarnosti u Baru navodno za ljude najniže platežne moći koje bi, kako je promovisano, prodavali po cijeni od 485 eura po kvadratu, ali su taj projekat promijenili na tri zgrade sa 270 stnova sa cijenom od 780 eura po kvadratu kada su shvatili da da stanovi mogu biti prodati, a da oni mogu profitirati. Naravno, sve je urađeno nezakonito i motivisano njihovom ličnom zaradom”, stoji u saopštenju.

Oni su, tvrde zaposleni u Opštini i gradskim preduzećima, bez ikakvog tendera ili javne procedure po sistemu „ruka ruci“, a za određen procenat postigli dogovor sa Tomom Čelebićem,  vlasnikom građevinskog preduzeća Čelebić koji je, kako tvrde, posao dobio po nepoznatoj cijeni o kojoj Skupština opštine ili bilo koji drugi opštinski organ nikad nije obavješten.

“Novac za gradnju zgrada solidarnosti obezbijeđen je tako što je opštinska zemlja založena pod hipoteku kao garancija za kredit koji je odobren za finansiranje gradnje, a koji je redovno prebacivan Čelebiću. Tako su tri zgrade izgrađene bez ičijeg uloga i od novca koji je dobijen kreditom za koji je garancija opštinska zemlja a Opština i oni koji bi zaista trebali da dobiju stanove solidarnosti nisu dobili ni jedan jedini stan. Na drugoj strani sindikalni fond je dobio 270 stanova uključujuži čitavu zgradu sa 72 stana koja su po potpisanom dogovoru pripadala Opštini. Oduzimanje stanova Opštini prošlo je uz blijedo objašnjenje da „Opština nije mogla da raspodjeli te stanove, pa su ih se odrekli a Fond ih prodao na tržištu  da bi prevazišao probleme“. Opština se navodno odrekla tih stanova iako Skupština, koja jedina ima pravo da odlučuje o opštinskoj imovini,  o tome nikad nije raspravljala. Dogovorili su se samo Pavićević i Popović koji su se međusobno čašćavali poslovima i stanovima”, ističe se u saopštenju.

Koliko je državna imovina zloupotrijebljena radi sticanja lične imovinske koristi najbolje pokazuje, navode zaposleni u Opštini i gradskim preduzećima, činjenica da je Zavod za izgradnju Bara ZIB, preduzeće u stečaju čiji je vlasnik sin bivšeg predsjednika Opštine Bar Žarka Pavićevića, dobio  dvanaest stanova, a da je Opštinsko sindikalno povjereništvo Bar OSP  preregistrovano samo da bi se preko njihovog novootvorenog žiro-računa prebacivao novac  dobila 11 stanova.

“Naravno, njihov navodni predsjednik okoristio se sa par stanova, a jedina osoba iz Opštine koja je dobila stan je samozvana predsjednica nepostojeće opštinske sindikalne organizacije čija je uloga bila da potpisuje dokumenta kako bi se prikazalo da postoji sindikat i njegove odluke”, naglašeno je u saopštenju.

Popović i Pavićević su, kako tvrde, od Čelebića dobili dogovoren procenat u vidu stanova koje su kasnije prodavali pod imenima svojih firmi ili imenima nepostojećih kupaca.

“Ko su bili dobavljači, podizvođači, nadzornici, procjenitelji, koji su materijali ugrađivani i kako su zgrade useljene bez obaveznog premjeravanja i dozvola opštinske službe nikad nisu informisane iako  je Opština Bar zemlju odobrila i odrekla se komunalija od oko 700.000 eura upravo da bi stanovi bili dodijeljeni ljudima iz barskih preduzeća koji ih ne bi mogli kupiti na slobvodnom tržištu”, navedeno je u saopštenju.

Epilog priče je, dodaju potpisnici saopštenja, da je Opština ostala bez tri vrijedna placa, koji su opterećeni hipotekom i  uz blagoslov bivšeg predsjednika bez trećine stanova dogovorene Sporazumom o gradnji.

“Stanovi su prodati i ljudima iz Podgorice, Bijelog Polja, Berana, Pljevalja, Nikšića, Rusije i Ukrajine, nepostojećim samostalnim trgovinskim radnjama i firmama koje nikad nisu bile članice sindikata, Opština je oštećena za oko pet miliona, a glavni organizatori izašli iz posla punih džepova”, ističe se u saopštenju.

Zaposleni u opštini Bar i barskim preduzećima kažu da su se obratili Stankoviću i Katniću jer tužbu Opštine podnesenu Privrednom sudu smatraju farsom smišljenom da bi se sve zataškalo i razvodnilo.

 

“Molimo Vas da nas ne iznevjerite jer se prvi put u novijoj istoriji Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal i Vrhovno državno tužilaštvo u javnosti doživljavaju kao institucije kojima se može vjerovati”, zaključeno je u saopštenju.

Send this to a friend