Hronika

Za godinu dana Crna Gora dobila 907 zaštitara

Odobrenje za obavljanje djelatnosti zaštite, od stupanja na snagu novog Zakona o zaštiti lica i imovine, 16. januara 2014. godine, dobilo je 20 novih pravnih lica i privrednih društava, tako da odobrenje sada ima ukupno 70 subjekata, saopšteno je iz Uprave policije.

Pored toga izdato je 36 rješenja o organizovanju unutrašnje (sopstvene) službe zaštite privrednim društvima i drugim pravnim licima. 

Rukovodilac Odsjeka za zaštitu lica, imovine i detektivsku djelatnost Sektora policije opšte nadležnosti UP Dragan Gorović rekao je za Dokument da je od početka primjene prvog Zakona o zaštiti lica i imovine (2006) do sad UP izdala 2.389 dozvola fizičkim licima za obavljanje poslova zaštite. 

On je pojasnio da se dozvola izdaje na lični zahjev, a zainteresovani pored ispunjavanja određenih zakonskih uslova mora proći i obuku na licenciranoj ustanovi za obrazovanje odraslih i položiti stručni ispit za obavljanje poslova zaštite.

Zanimljivo je da je prethodnu godinu obilježio do sada najveći broj izdatih dozvola fizičkim licima za poslove zaštite (447), kao i broj lica (907) koja su osposobljena za poslove zaštitara. 

Gorović je podsjetio da je odredbama važećeg zakona propisano da obavezno štićeni objekti, definisani zakonom moraju biti obezbjeđivani po prethodno sačinjenim planovima zaštite. 

“Obavezno štićeni objekti su objekti čijim uništenjem ili oštećenjem mogu nastati teže posljedice po život i zdravlje ljudi, objekti za proizvodnju naftnih derivata, finansijske institucije i slično, koje su definisane članom 14 Zakona”, objasnio je Gorović. 

Prema riječima Gorovića, MUP-u odnosno Komisiji za davanje saglanosti na planove zaštite pristiglo je više od 60 planova obavezno štićenih objekata, od čega je do sad data saglasnost na njih 18. 

“Komisija je cijenila da li su navedeni planovi izrađeni u skladu sa Zakonom o zaštiti lica i imovine i Pravilnikom o bližem sadržaju plana zaštite i shodno tome daje saglasnost na dostavljene planove”, rekao je on. 

Prema njegovim riječima, važeći zakon propisuje sankcije za nepoštovanje odredbi, kako za pravna tako i za fizička lica. 

Tokom inspekcijskog nadzora od strane MUP-a, zbog počinjenih prekršaja, prekršajni nalozi izdati su kako zaštitarima – fizičkim licima tako i pravnim subjektima (sekjuriti agencijama). 

“Po tom osnovu u periodu od stupanja na snagu Zakona o zaštiti lica i imovine, od 16. januara 2014. pa do 30. juna 2015. godine, MUP je izdao 717 prekršajnih naloga kojima je sankcionisano 795 prekršaja. Prekršajnim nalozima izrečene su novčane kazne u ukupnom iznosu od 219.500 eura“, saopštio je on. 

Imajući u vidu da privatni sektor bezbjednosti predstavlja dio ukupnog sistema bezbjednosti Crne Gore, MUP-UP će u saradnji sa drugim nadležnim institucijama i dalje unaprjeđivati normativno pravnim okvir koji uređuje ovu oblast ali i permanentnim obavljanjem kontrolnih i inspekcijskih nadzora obezbijediti zakonitost u primjeni ovlašćenja koja su im data zakonom. 

Novi program osposobljavanja

Gorović je istakao da je MUP u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, Centrom za stručno obrazovanje i licenciranim ustanovama za obrazovanje zaštitara donio programe obrazovanja za osposobljavanje. 

Osposobljavanje će obuhvatiti zanimanja čuvar/čuvarka, zaštitar lica i imovine, zaštitar tehničar/zaštitarka, tehničarka, tjelohranitelj/tjelohraniteljka, pratilac vrijednosti/pratilja vrijednosti, tako da će ustanove za obrazovanje odraslih koje imaju licencu izdatu od organa državne uprave nadležnog za poslove obrazovanja, uskoro početi sa obukom kandidata, za ova nova zanimanja.

Send this to a friend