Društvo

Podgorica: Zbog gradnje novih objekata posječeno 12 stabala starih više od 30 godina

Na ovoj lokaciji posječeno je 12 stabala čempresa starih više od 30 godina kako bi se otvorio prostor za još jednu zgradu u naselju koje, kako su rekli u Green Home-u, već gusto naseljeno.

“Očigledno je da trend betonizacije više ne važi samo za nove kvartove već zauzima i dijelove grada zbog kojih je Podgorica nekada nosila epitet najzelenijeg grada u Evropi”, saopšteno je iz te NVO.

U Green Home-u kažu da se radi o parceli u privatnom vlasništvu i da za gradnju postoji građevinska dozvola tako da nije bilo načina da se sječa spriječi.

“Međutim ovaj slučaj je i potvrda da se prilikom planiranja razvoja grada i izgradnje novih objekata ne posvjećuje dovoljna pažnja zelenim povrsinama, njihovoj funkciji ali i kvalitetu zivota građana. Takođe se nastavlja i loša praksa da se izvođači radova prije odlučuju za sječu višedecenijskih stabala nego za njihovo premještanje, iz razloga što im je lakše i jeftinije posjeći zdrava stabla i zasaditi nova, pri čemu se prvenstveno misli na troškove transporta i mehanizacije koja je neophodna u slučaju premještanja, dok se o funkciji zelenih površina ne razmišlja”, navodi se u saopštenju. 

Prema Zakonu o uređenju prostora i izgradnji objekata, u tehničkoj dokumentaciji građevinskog projekta predviđeno je da se nalazi i projekat uređenja terena i pejzažne arhitekture.

“Kako nemamo uvid u projektnu dokumentaciju ne možemo znati na koji način su projektanti zamislili da nadoknade ovakav gubitak i da li su uopšte razmišljali o tome.  U Podgorici su sve češći prizor stambeni blokovi koje karakterišu male zelene površine sa neadekvatno pripremljenim zemljištem koje potom uslovljava pejzažnog arhitektu da bira isključivo niske ili žbunaste biljne vrste. Njihova funkcija ne može obezbijediti zašitu od buke, vrućine, vjetra niti u velikoj mjeri uticati na mirko klimu okoline kao što je to slučaj sa višedecenijskim stablima čiji je značaj za životnu sredinu nemjerljiv”, ističe se u saopštenju.

U Green Home-u dodaju da nije problem samo u tome što ovakvi projekti sa posljedicama po životnu sredinu dobijaju dozvolu, već i u veoma niskom stepenu svijesti projektanata o značaju kvartovskog zelenila.

“Dokaz za to je opšta slika zelenila u glavnom gradu koja se danas  karakteriše i degradacijom i defragmentacijom do čega su doveli isključivo neplanska izgradnja i nebriga”, zaključeno je u saopštenju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Anonimni
Gost
Anonimni

u kvartu iza su 2 parka…tou kvartu iza su 2 parka…to što se lome je druga priča o divljanima i seljoberima tj njihovoj djeci koja to rade. Taj prostor je zadnjih godina služio za izbjegavanje.Dakle,kad je nešto ruglo,treba ga dovest u red a vi što kukumavčete,zapitajte se zašto je npr ova kocka služila da đeca iz tehničke divljaju tuda,njihovi se… Više »

domaćin
Gost
domaćin

možda su mu trebala da
možda su mu trebala da napravi građu za krov

Anonimni
Gost
Anonimni

Meni nije jasno koliko još
Meni nije jasno koliko još zgrada treba da se izgradi da bi bilo dovoljno za Podgoricu? Pola stanova zjapi prazno.

Anonimni
Gost
Anonimni

pi
pi

Anonimni
Gost
Anonimni

U Torontu ( 5 mil stanovnika)
U Torontu ( 5 mil stanovnika) tačno znaju svako od 24 miliona i nešto stabala( zna im se tačan broj ), većina na privatnoj zemlji ali niko ne smije da ih pipne. Zove se opštinska služba čak iako vam padne grana na kuću…

Anonimni
Gost
Anonimni

Betonizacija Podgorice se
Betonizacija Podgorice se nastavlja…para vrti dje burgija nece…

Anonimni
Gost
Anonimni

niko ni da spomene u niko ni da spomene u koji grad Evrope je u parku sagrađena zgrada vlade i u drugom parku sagrađena zgrada i u njoj je u prizemlju PRVA BANKA.. nekad grad zelenila A DANAS RERNA sve asvalt i beton

Anonimni
Gost
Anonimni

Posadiće Baća još ljepša i
Posadiće Baća još ljepša i starija stabla

ON
Gost
ON

Jeste li razmišljali o tome
Jeste li razmišljali o tome da naoštrite te olovke kad izlazite na glasanje, ili prodajete lične karte pa vas spopada muka od devastiranja države?

ONA
Gost
ONA

Da li si razmisljao da bi
Da li si razmisljao da bi napokon bilo posteno i ljudski da izadjes imenom i prezimenom u javnost, kada vec pises toliko komentara – tipa, Mitraljezac Krivokapic, paroh Kotorski… ili Slaven Hipoteka, frontmen Drazinog Fronta… ili Gos’a Rentaman, zp IN4S… ?

Anonimni
Gost
Anonimni

Piše da je zemljište PRIVATNO
Piše da je zemljište PRIVATNO i vlasnik može da radi sa njim šta hoće. Sam je zasadio to drveće i sam može da ga posiječe. Jedan dan neodgovara što država može uređivati privatno zemljište a drugi dan – što drzava ne reaguje da zabrani sječu. Odlučite se: da li je privatna svojina privatna ili državna ?

@
Gost
@

Koliko ja znam i na privatnom
Koliko ja znam i na privatnom zemljištu su zaštićena stabla stara više godina. Znam primjer đe čovjek nije smio posjeći stablo pa je morao suzit projekat za kuću da bi se prilagodio.

alo
Gost
alo

Kako utice ta sjeca na slavko
Kako utice ta sjeca na slavko klimu? Ako ima uticaj na mirko klimu siguran sam da utice i na ovu drugu, blisko su povezane

stanar preko puta
Gost
stanar preko puta

umjesto da su na tom mjestu
umjesto da su na tom mjestu napravili park sto bi bilo idealno oni prave zgradu ..jos malo pa cemo jedni drugima disati za vrat kako prave ove zgrade

Anonimni
Gost
Anonimni

beton beton samo beton
beton beton samo beton
beton nama treba
jer iz trave nonšalantno
ljuta zmija vreba

zaboraviće se Mugi

Anonimni
Gost
Anonimni

baš mi je ovo prošlo kroz
baš mi je ovo prošlo kroz glavu čitajući naslov!

Ceca internacionale
Gost
Ceca internacionale

Bruka!!! Sječete , a meni je
Bruka!!! Sječete , a meni je muka.

Anonimni
Gost
Anonimni

Tuga…
Tuga…

Send this to a friend