Ekonomija

CEAC izgubio arbitražu potiv CG, mora da snosi i troškove suđenja

Arbitražni tribunal Međunarodnnog centra za rješavanje investicionih sporova ICSID u Parizu je u dijelu postupka posvećenom isključivo razmatranju pitanja nadležnosti, ustanovio da CEAC ne posjeduje sjedište na teritoriji Kipra, te samim tim ne predstavlja stranog investitora u skladu sa uslovima primjenljivog međunarodnog sporazuma o zaštiti stranih investicija, a koje svojstvo bi CEAC obavezno morao imati kako bi bio ovlašćen da pokrene tu vrstu arbitražnog postupka protiv Crne Gore.

Dodatno, ističu iz Ministarstva, imajući u vidu sve okolnosti slučaja i činjenicu da je CEAC pokrenuo postupak u kome nije mogao da dokaže ni da posjeduje odgovarajuće kvalifikacije, arbitražni tribunal je odlučio da troškove arbitražnog postupka i pravnog zastupanja u iznosu oko 900,000 eura u potpunosti snosi CEAC, uključujući i to da je CEAC dužan da nadoknadi Crnoj Gori troškove koje je ona već snosila u vezi sa ovim postupkom.

Podsjećamo, CEAC je arbitražni postupak pokrenuo marta 2014. godine, na osnovu bilateralnog sporazuma o zaštiti stranih ulaganja između Kipra i Crne Gore, tvrdeći da je Crna Gora prekršila više obaveza sadržanih u tom sporazumu i, iako nije saopštio tačnu vrijednost spora, najavljivao je da će zahtijevati naknadu štete u iznosu od preko 600 miliona eura. 

Iz Minisitarstva ekonomije su kazali da je Crna Gora prvo u okviru posebne procedure za rješavanje preliminarnih prigovora osporila pravo CEAC-a da pokrene arbitražni postupak, uslijed nedostatka svojstva stranog investitora koje se zahtijeva pomenutim bilateralnim sporazumom. Nakon te procedure, arbitražni tribunal je odlučio da se fokusira isključivo na pitanje kvalifikacije CEAC-a kao stranog investitora i zatražio izvođenje daljih dokaza. 

Nakon tako sprovedenog postupka, uvjerivši se u nedostatke CEAC-ovih tvrdnji i priloženih dokaza i u potpunosti poklonivši vjeru svjedocima i vještacima predloženim od strane Crne Gore, arbitražni tribunal je odlučio da u potpunosti usvoji zahtjev Crne Gore i oglasi se nenadležnim.

Arbitražni tribunal činili su predsjedavajući Bernard Hanotju, i ko-arbitri Brižit Stern i Vilijam Park, tužioca je zastupala advokatska kancelarija King&Spalding iz Londona, dok su Crnu Goru zastupali Kristof Lindinger i Slaven Moravčević, partneri Schonherr-a.

Podsjećamo da je u maju ove godine, Međunarodni centar za rješavanje međunarodnih sporova u Parizu odlučio takođe u korist Crne Gore u vezi sa arbitražnim postupkom koji su pokrenuli MNSS i Recupero, bivši vlasnici Željezare Nikšić, tražeći naknadu štete od preko 100 miliona eura.

Send this to a friend