Ekonomija

Stečaj u Jadranskom brodogradilištu Bijela

To je Radiju Jadran potvrdio izvršni direktor Petar Tušup, koga će već danas zamijeniti novoimenovani stečajni upravnik Žarko Ostojić.

“Poreska uprava podnijela je prijedlog Sudu za uvođenje stečaja zbog ogromnog duga za poreze i doprinose”, kazao je kratko Tušup, navodeći da taj dug iznosi oko šest miliona eura.

Mjesecima unazad poslovanje ove kompanije bilo je izuzetno teško zbog problema sa likvidnošću, remonta kojeg su sami morali da finansiraju.

U kompaniji je sada zaposleno 392 radnika. Za njih 126 juče je bio posljednji radni dan, jer su dobili otpremnine, za što je sredstva obezbijedila Vlada. Još 60 do 70 radnika stiču ove godine pravo na penziju i vjerovatno će biti zbrinuti. Ostali radnici biće angažovani ili će dobiti otkaze i biti na Birou, sve zavisi šta procijeni i odluči stečajni upravnik. Na remontu je sada nekoliko brodova i svakako posao treba okončati.

Dugovanja Brodogradilišta su velika, jer i radnici potražuju dvije ipo plate, zimnicu, stanarinu. Koliko tačno kompanija duguje njima i drugim povjeriocima utvrdiće stečajni upravnik, baš kao i to kolika je vrijednost imovine. Kompanija posjeduje preko 100 hiljada kvadrata zemljišta, vrijedne gatove, dizalice, a samo mali i veliki dok na tržištu danas vrijede oko 10 miliona eura.

Jadransko brodogradilište Bijela doskoro je bilo veoma konkurentno i ugledno na Mediteranu. Nijesu uspjela četiri tendera za njegovu privatizaciju i stečaj se gotovo očekivao svakog dana.

Send this to a friend