Ekonomija

Tomić: Nema volje za borbu protiv korupcije pri zapošljavanju

Saopštenje Tomić: 

Paradoksalno je da je ovaj vid korupcije mnogo uočljiviji od ostalih oblika, ali da se, uprkos tome, nalazi na margini istraživanja kod nas. Neophodno je istaći da ukoliko se zapošljavanje ne vrši prema javno uspostavljenim kriterijumima i stručnosti, već  na osnovu uticaja pojedinaca, onda to vodi ka upošljavanju loše radne snage, koja smanjuje motivaciju i efikasnost, a kao rezultat dobijamo produbljivanje socijalnih razlika.

Crna Gora je postala prepoznatljiva po vođenju javne politike od strane moćne manjine, što prouzokuje visok stepen siromaštva i nezaposlenosti. Generalno, i u državnom i u privatnom sektoru potrebno je vrednovanje rada i uvođenje stroge kontrole. Takođe, uočljiv je visok stepen razočaranja od strane mladih koji završavaju studije sa saznanjem da će se jako teško zaposliti u svojoj struci bez ličnih poznanstava i veza, pa spas traže odlazeći u inostranstvo, gdje prodaju svoj potencijal koji Crna Gora gubi njihovim odlaskom.

Još jedan prilično izražen oblik jeste stranačko zapošljavanje. Pripadnost vladajućoj partiji ključni je kriterijum za zasnivanje radnog odnosa, odakle proističe nagrađivanje partijskih poslušnika, dok su zaposleni bez „partijske podrške“ izloženi diskriminaciji.  Korupcija pri zapošljavanju je vidljiva i u oblasti obrazovanja, gdje su evidentni namješteni konkursi i razni oblici malverzacija.  Na obrazovanje, kao osnovni uslov razvoja jednog društva, korupcija ima mnoštvo negativnih posledica.  Neophodno je upravo uvođenje obrazovanja o štetnosti i negativnim posledicama korupcije, što bi uticalo na promjenu ponašanja građana. Nažalost, građani su prinuđeni da učestvuju u koruptivnim radnjama i samim učestvovanjem nijesu ni svjesni da čine krivično djelo. Oskudica radnih mjesta stvara spremnost građana na korupciju zarad posla.

Da bi se izbjegle ovakve situacije, neophodno je smanjenje nezaposlenosti povećanjem broja radnih mjesta. Pored toga, potrebno je uvođenje interne kontrole koja se može poboljšati učešćem građana (građanski nadzor ). Predstavnici opozicionih partija omogućili bi kontrolu i transparentnost rada javnih preduzeća. Ono što se svakako može uraditi jeste unapređenje antikoruptivnog aktivizma građana i procesuiranje ovakvih slučajeva što bi građanima dalo podsticaj da prijavljuju svoja saznanja. Moramo biti svjesni da “guranje prašine pod tepih” samo doprinosi širenju korupcije, u ovom slučaju. Na kraju, svakako je od ključnog značaja sankcionisanje odgovornih lica.

Send this to a friend