Kolumne

Birač kao sumnjivo lice

Kako je ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović krenuo u trijažu biračkog spiska i kontrolu identiteta građana Crne Gore, neće biti iznenađenje ako ih na biračkim mjestima u oktobru, umjesto članova biračkih odbora, dočekaju forenzičari koji će svakom ko dođe na glasanje napraviti DNK analizu, uzeti zubarski karton, uraditi skener rožnjače. Za svaki slučaj, birač bi na glasačko mjesto trebalo da ponese rodni list, uvjerenje o državljanstvu, pasoš, vozačku i saobraćajnu dozvolu i zdravstvenu knjižicu, jer mu lična karta nije pouzdan dokument. Na kraju bi mogao da završi i na poligrafu, pa ako se utvrdi da je to baš on, moći će da uđe u kabinu i tajno zaokruži svog favorite među političarima. Tamo će opet ostaviti svoje otiske, koji će se kasnije provjeravati u bazi ličnih podataka. Zato, ako nijeste sasvim sigurni da ste to baš vi, ne pojavljujte se na biračkom mjestu.

Ovaj scenario je sasvim moguć, nakon aktuelne predizborne atmosfere čiji su autori opozicioni lideri i njihovi predstavnici u Vladi izbornog povjerenja, a koju ozbiljni analitičari i političari danas vide kao “cirkus, apsurd i paradoks”, ili kao “političku sapunicu i papazjaniju”. Dio te atmosfere čini i zaključak opozicionih političara da su u ovom izbornom ciklusu posebno sumnjivi građani Crne Gore, ili bar većina njih, koji su korumpirani i potkupljivi i koji kao “jeftina roba” na ovdašnjem političkom tržištu moraju proći rigorozne kontrole prije no što nekome daju glas.

GDJE SU “FANTOMSKI BIRAČI”?

Podsjetimo, nakon ubjedljive pobjede DPS na lokalnim izborima u Tivtu, Nebojša Medojević konstatovao da je u toj primorskoj opštini glasalo 1.230 “fantomskih birača” i pozvao da Tužilaštvo da reaguje. Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković tada je rekao da će tužilaštvo ispitati sve slučajeve u kojima bi moglo biti nekih elemenata izborne krađe ili prevare. Danas, skoro pet mjeseci kasnije, još nije saopšteno da je u Tivtu ili u nekom drugom mjestu u Crnoj Gori otkriven makar jedan “fantomski birač”. Medojević, koji se u javnosti predstavlja kao dobro upućeni saradnik stranih i domaćih obavještajnih službi, opet tvrdi da takvih ima više od 70.000 po Crnoj Gori?!

Ta mantra o pokradenim izborima, “fantomskim glasačima”, duplim ličnim kartama, glasanju “mrtvih” i ostalim “modalitetima” izbornih prevara, do sada je služila uglavnom kao alibi neuspješnim političarima za niz izbornih poraza, ali niko nikada nije mogao da dokaže neku neregularnost koja bi učinila makar spornim neke dosadašnje izbore. Bez obzira na tu okolnost, vječiti izborni luzeri nastavili su da ponavljaju svoju mantru po Gebelsovom principu da “sto puta ponovljena laž postaje istina”, a vremenom su, izgleda, i sami počeli da vjeruju u vlastite fantazmagorije.

MINISTRI I KONTROLORI

Na kraju im je premijer Đukanović otvorio vrata skoro svih državnih institucija i omogućio da otklone sve te “zloupotrebe državnih resursa”. No, evo, mjesecima čekamo da negdje pronađu nešto, ali ništa! Istina, saopštavali su “opozicioni ministri” i kontrolori po dubini, razna svoja “otkrića”, ali je sve to djelovalo nekako neuvjerljivo, čak i neozbiljno. I sami su toga svjesni pa sad nijesu sigurni da ostanu ili izađu iz Vlade izbornog povjerenja.

Posebno agilan bio je ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović koji se bavi “ključnim izvorom izbornih krađa” biračkim spiskom. Njegova strategija je bila da što većem broju građana Crne Gore onemogući da glasaju na oktobarskim izborima. Pošto mjese cima nije mogao da pronađe niti jednog od onih 70.000 Medojevićevih “fantomskih birača”, niti one sa duplim ličnim kartama, krenuo je sa radikalnim brisanjem regularnih crnogorskih državljana iz biračkog spiska. Kasnije je shvatio da su ga iz MANS-a pogrešno savjetovali, pa je i sam priznao kako je nezakonito obrisao više od 700 ljudi.

NE VALJAJU LIČNE KARTE?

Onda je Danilović došao na originalnu ideju da ne dozvoli nikome da glasa jer građani Crne Gore imaju lične karte sa kojima ne mogu na izbore, jer su samo “djelimično” biometrijske. (Kako li glasaju u Britaniji gdje niko nema ličnu kartu, ili u SAD gdje svaki stranac sa adresom i zaposlenj em može dobiti ličnu kartu u najbližoj policijskoj stanici za desetak minuta, uz uplatu od 15 dolara?)

Danilović je saopštio i kako ima zakonska ograničenja i u pogledu brisanja preminulih osoba iz biračkog spiska, a ne može da pohvata ni “posebno sumnjivu” kategoriju građana koji su u međuvremnu preselili iz jednog grada u drugi, ili iz jedne ulice u drugu. On nikako da shvati da svakog minuta neko postaje punoljetan, neko umire, neko preseljava i da je praktično nemoguće imati ažuran birački spisak.

U Ukrajini se, recimo, prošlog oktobra desilo da je na lokalnim izborima kandidat stranke “Batkivščina” umro pet dana prije izbora, ali je izabran za predstavnika zapadnog regiona Rivne, jer su njegove partijske kolege na sahrani pozvali sve da glasaju za pokojnika kako bi mu na taj način odali posljednju poštu! Dakle, dešava se.

Izgleda da je mantra o pokradenim izborima, u koju su i sami povjerovali, odvela opozicione političare i ovoga puta definitivno na pogrešan put. Problem je što svoje frustracije zbog niskog rejtinga sada liječe tako što sve građane unaprijed tetiraju kao delinkvente. Pa ako u ogledalu slučajno prepoznate “fantomskog birača”, na vrijeme to prijavite ministru Daniloviću, kako ne bi bili ugroženi slobodni i fer izbori.

Jer svaki birač danas je sumnjivo lice.

Send this to a friend