Psihologija

SAD: Etiketiranje GMO hrane više nije obavezno

Američki Kongres dozvolio je državi da ignoriše zahtjeve potrošača i poništio zakone koji zahtijevaju GMO etiketiranje. Za prodaju GMO bez ikakvog etiketiranja glasali su mahom republikanaca i dio demokrata.

Za razliku od SAD, Evropljani ne žele GMO i hemijske herbicide na toj bazi. Nedavno je hiljade demonstranata u Holandiji i Belgiji protestovalo protiv američke korporacije Monsanto skrećući pažnju na opasnost od genetski modifikovanog sjemena koje proizvodi ova kompanija. U Briselu je dominirao plakat “Dragi Monsanto, ako ne voliš život – ne ubijaj ljude, ne ubijaj životinje, ne ubijaj našu planetu, već se sam likvidiraj”. Tako su od početka godine zabilježene demonstracije protiv GMO u Australiji, Južnoj Africi i Gani.

Monsanto je prvobitno osnovan kao prehrambena kompanija, a danas zapošljava 22.000 ljudi u 61. zemlji i vodeći je svetski proizvođač GMO semena i hemijskih herbicida.

Rusija ima zakon o zabrani uzgoja GMO biljaka i životinja, osim za korištenje u ekspertizama i naučno-istraživačkim radovima. Zabrana se tiče i sjemena koje se dobija zahvaljujući metodama genetskog inženjeringa.

 

Send this to a friend