Psihologija

Sedam “bezopasnih” predmeta koji mogu postati izvor zaraze

1. Sunđer za tuširanje. Nije tajna da su oni idealno okruženje za razvoj bakterija i gljivica koje lako mogu izazvati infekciju. Zbog toga birajte sunđere napravljene od prirodnih vlakana jer one u sebi sadrže enzime koji kontrolišu razvoj i rast bakterija ili plijesni.

Nakon svake upotrebe dobro ih isperite, temeljno iscijedite vodu iz njih, a kada se osuše držite ih na suvom mjestu. Nakon 30 dana upotrebe promijenite sunđer.

2. Osvježivač vazduha. Kada vam se od suvog vazduha osuši koža i disajni putevi, osvježivač vazduha donosi veliko olakšanje. Međutim, ako ga pravilno ne održavate, on postaje rasadnik plijesni i raznih patogenih gljivica koje raspršuje u vazduh.

3. Štapići za uši. Prema savjetu ljekara, nemojte gurati štapiće u ušni kanal jer tako možete “potjerati” vosak dublje u uho ili čak oštetiti bubnu opnu. Umjesto štapića, koristite malo vate i čistite isključivo dio na samom ulazu u ušni kanal.

4. Blender. Nakon upotrebe uvijek perete svoj blender, ali većina ljudi zaboravlja oprati najvažniji dio gumeni prsten koji drži oštricu na mjestu.

Prema mnogim istraživanjima, upravo je taj mali dio blendera jedan od najprljavijih predmeta u kuhinji i pravi mali rasadnik bakterija poput salmonele ili E. coli .

5. “Alat” za manikir i pedikir. Makazice, grickalice i sav ostali “alat” za uređivanje noktiju takođe skriva malu “prljavu” tajnu. Bakterije žive na vama i to nije ništa čudno, ali treba biti svjestan toga da ih uvijek prenosite na predmete koje koristite.

6. Gumene ili silikonske kuhinjske špatule. Većina špatula koje koristimo kod pripreme kolača imaju “glavu” koja se može odvojiti od drške. Napravljena je na takav način da biste glavu mogli skinuti nakon korištenja.

7. Plišane igračke. One su takođe dom za grinje i bakterije koje kod vaših mališana mogu uzrokovati alergije ili infekcije. Ne dopuštajte djeci da spavaju u krevetu sa svim igračkama.

Send this to a friend