Psihologija

Transplantacija fekalija novi hit u svijetu

Vjeruje se da bakterije u stomaku imaju vitalnu ulogu u našem cjelokupnom zdravlju, te je zato prebacivanje fekalija iz zdrave u bolesnu osobu dobar način za njeno liječenje.

Ipak, jedna takva procedura dospjela je u medije, jer se pacijentkinji desio čudan sporedni efekat infekcije stomaka praćene dijarejom i temperaturom. Takođe, jedna pacijentkinja se godinu dana poslije fekalne transplantacije od njene zdrave, ali gojazne ćerke, užasno ugojila.

Sa druge strane, ljekari tvrde da su neki pacijenti izliječili depresiju i alopeciju samo pomoću ove procedure. Međutim, oni upozoravaju da se mora obratiti posebna pažnja na to ko će biti donator.

“Zato je vrlo moguće da će poznate ličnosti početi da prodaju svoj izmet fanovima zarad dobrog profita, ali i dobrog djela. Zvuči smiješno, ali mogu da se kladim da će neko to uraditi”, rekla je kanadska doktorka Ema Alen Verko koja je na ovoj proceduri doktorirala 1999. godine u Britaniji.

Ipak, ona prevashodno radi na uzgajanju mikroba putem vještačkog probavnog trakta Robogut, koji je napravljen 2009. godine a koštao 300.000 dolara.

 

Iako sistem posuda i cijevi izgleda kao lako sklopiva skalamerija, zadatak nije bio jednostavan jer je trebalo stvoriti sredinu bez kiseonika kao što je to slučaj sa pravim crijevima. Proces počinje tako što se infiltrira uzorak stolice koju obično dostavlja neki student i za tu uslugu mu bude plaćeno 25 dolara. Uzorak se mora dostaviti u labaratoriju u roku od pet minuta da bi se osiguralo preživljavanje mikroba.

Ona ističe da bolesti nastaju tako što se crijevna ravnoteža prekida, bilo zbog toksina iz okoline koji se putem hrane ili vazduha unose u organizam, bilo zbog antibiotika koji ubijaju korisne bakterije: “Mislim da ljudi nemaju pojma koliko su važna njihova crijeva za njihovo zdravlje”.

Nučnici pomoću uzoraka iz ove laboratorije pokušavaju rasvijetliti kako bakterijske neravnoteže pridonose uslovima kao što su upalne bolesti crijeva, astme, pretilosti, raka debelog crijeva i regresivng autizma.

Doktorka Ema Alen vjeruje da je ono što se događa u crijevima može takođe igrati veliku ulogu u poremećajima raspoloženja i razvoja mozga.

Ipak, raste svijest o važnosti crijevne flore pa je to dio razloga za popularnost probiotika, žive bakterije koje se prodaju u tabletama ili tečnostima kao dodatak ishrani. To su recimo jogurti, koji poboljšavaju varenje i uspostavljaju zdravu mikrofloru. No, oni su prolazni (ne ostaju u crijevima nakon prolaska kroz) i njihova djelotvornost zavisi o dozi i vrsti bakterija.

Nada naučnika poput Eme Alen je da će jednog dana napraviti pilulu koja će napuniti nezdrave crijevne puteve sa kompletnim ekosistemom bakterija. 

 

Send this to a friend