Psihologija

Treba li prati novu odjeću prije nošenja?

Iako je tek kupljena odjeća nova, to ne znači da je čista. Ona je zapravo sve samo ne to. Prema riječima profesora dermatologije Donalda Belsita iz Medicinskog centra Univerziteta Kolumbija, nova odjeća vjerovatno je prljavija od odjeće koja u korpi za prljavi veš čeka ukrcavanje u mašinu.

U razgovoru za Wall Street Journal Belsito je govorio o tome šta zapravo rizikujete kad oblačite neopranu novu odjeću, naglasivši kako ostaci boja i formaldehida mogu da uzrokuju iritacije na koži i u nekim slučajevima ozbiljne alergijske reakcije. No to nijesu i jedini rizici.

“Vidio sam slučajeve gdje su ljudi dobili vaši samo od isprobavanja odjeće u prodavnici, a tu su uostalom i neke zarazne bolesti koje se mogu prenijeti preko odjeće. Još jedna zaraza koju sam vidio da se dogodila preko odjeće je svrab, infekcija koju uzrokuje jedna vrsta grinja”, kaže Belsito.

Međutim, garderobe u prodavnicama nijesu jedina mjesta na kojima odjeća koju ste kupili dolazi u dodir s drugim ljudima. Ona je već bila u dodiru s ljudima koji su je proizveli, transportovali, skladištili, punili police… Teško je uopšte izračunati kroz koliko je ruku prošla.

Osim toga, upozorava Belsito, gljivice se mogu zadržati prilično drugo na odjeći, pa čak nije dovoljno jednom oprati novu odjeću, već je i obavezno dva puta isprati.

“Kad je higijena u pitanju, to je zaista preporučljivo učinitiW, kaže Belsito koji novu odjeću prije nošenja uvijek dvaput opere. “U svom poslu, kao dermatolog, zaista sam vidio puno primjera vrlo čudnih stvari, pa lično ne rizikujem”.

Send this to a friend