Politika

Mustafić: Protesti vratili retoriku 90-ih

Mustafić je u intervjuu Vikend novinama rekao da je parlament najmoćnije oruđe u političkoj borbi i da bi, ipak, opozicija trebalo kroz tu instituciju da jače dopre do građana i poveća podršku.

“Ovdje se dio opozicije odlučio na drugačije korake i to je legitiman politički potez. Međutim, iako su veoma dugo pripremani i najavljivani kao građanski i opštenarodni, ti protesti su pokazali jednu sasvim drugačiju sliku i poruku”, smatra Mustafić.

Prema riječima Mustafića mjihova masovnost daleko je od očekivane. 

„Drugo, iako su se neki od organizatora trudili da dokažu građansko opredjeljenje, jasno se vidi nešto sasvim suprotno od toga. Retorika pojedinih govornika, dominantna ikonografija, nasrtaji na bošnjačke simbole, o čemu su pisali i mediji, povici i uvredljiva skandiranja koje su u više navrata čuli i zaposleni u obližnjim institucijama, te ukupna atmosfera odvela je te proteste sasvim drugim putem od najavljivanog. Ili, možda, baš onim putem koji predstavlja dio ideološke matrice najjačeg potičkog subjekta te grupacije, koji i diktira svoju politiku, a to je Nova srpska demokratija. Tako da se može govoriti o protestima, ili skupovima koji imaju jasan anti-NATO karakter, uz značajnu primjesu rigidnog nacionalističkog diskursa iz 90-ih godina“, ocijenio je Mustafić.

Mustafić smatra da to što je Bošnjačka demokratska zajednica pozvala Bošnjake da se pridruže protestima ne treba posebno komentarisati. 

„Prisustvo ne više od desetak pojedinaca, članova političke grupacije BDZ, jasno je pokazalo i kolika je njihova podrška među Bošnjacima i među članovima te lokalne partije. Međutim, sada nakon nekih dešavanja na samim protestima, čak i ti pojedinci teško će objasniti i najbližima svoje prisutvo na tim skupovima, i otkud zajedno bošnjački sa barjacima i obilježjima onih koji slijede ravnogorsku ideologiju, koji negiraju genocid u Srebrenici, koji i dalje dovode u pitanje nezavisnost Crne Gore i njene evroatlantske integracije“, rekao je Mustafić.

On je ocijenio da retorika mitropolita crnogorsko primorskog  Amfilohije ne doprinosi toleranciji i zbližavanju među različitostima. 

„Crna Gora je i svojom prošlošću i današnjim društvenim sadržajem mjesto susreta različitih civlizacijskih vrijednosti. One su očuvane u teškim 90-im godinama, kada je u okruženju bjesnio ratni vihor. Potrebno je mnogo senzibliteta da se te razlike sačuvau i njeguju, a da se očuva stabilnost društva. U tome veliku odgovornost imaju vjerski velikodostojnici čija se riječ u narodu uvažava i poštuje“, kazao je Mustafić između ostalog.

Send this to a friend