Politika

Ne daju Ranka, hoće četiri ministra i izbore 16. oktobra

Vikend novine imale su uvid u radnu verziju tog “sporazuma” koji su lideri SDP, Demosa i URA-a ponudili ostalim učesnicima parlamentarnog dijaloga, a ovo su najzanimljiviji djelovi.

Već u nazivu “vlada izbornog povjerenja” otkriva se namjera predlagača da naprave neku novu vladu, a ne da participiraju u Đukanovićevoj 40. Vladi Crne Gore. Istina, prelagači ovaj naziv karakterišu kao “političku titulaciju”, ali je iz ostatka “političkog sporazuma” sasvim jasno da bi prelagači rado preuzeli sve najznačajnije funkcije u državi.

“Politički subjekti potpisnici sporazuma”, piše dalje u ovom dokumentu, “se obavezuju da u strukturi vlade opoziciji pripadne mjesto potpredsjednika vlade, kako bi se kroz rad užeg kabineta ostvario uvid u rad vlade u cjelini.”

Dalje piše “…da u strukturi vlade predstvanici opozicije budu zastupljeni na nivou ministara u sljedećim ministarstvima: Ministarstvu finansija, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu rada i socijalno g staranja i Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

U odjeljku ovog dokumenta pod nazivom “struktura državne administracije i poslovnih subjekata u većinskom državnom vlasništvu”, predlagači traže da “predstavnici opozicije i civilnog sektora, odnosno nestranačke ličnosti koje predloži opozicija, u periodu do održavanja izbora treba statusno da kontrolišu” te subjekte. Spisak je poduži: Zavod za zapošljavanje, Fond rada, Investiciono-razvojni fond, Direkcija za saobraćaj, Poreska uprava, Zavod za socijalnu i dječju zaštitu centri za socijalni rad, Policija sa područnim jedinicama, ANB Generalni inspektorat, Uprava za nekretnine, Uprava carina, Uprava za šume, Fond PiO, Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća, ZIKS, Uprava za inspekcijske poslove, Agencija za elektronske medije, Fond zdravstva.

“Prisustvo predstavnika opozicije u navedenim institucijama treba da bude obezbijeđeno na nivou rukovodilaca ili izuzetno pomoćnika rukovodilaca sa proširenim ovlašćenjima koja podrazumijevaju koncept zajedničkog, odlučivanja i potpisivanja akata”, piše u ponuđenom dokumentu.

I tu nije kraj. Dokument predviđa i da “Prisustvo predstavnika opozicije sa pravom veta na sve odluke u periodu do održavanja izbora bude obezbijeđeno u organima upravljanja sljedećih subjekata: AD Elektroprivreda Crne Gore, AD Aerodromi Crne Gore, AD Pošta Crne Gore i AD Montenegro airlines.

Krivokapića niko da ne dira 

Zanimljiva je formulacija iz teksta radne verzije ovog “političkog sporazuma” koja se odnosi na crnogorski parlament. Ona glasi: “Sporazum potvrđuje očuvanje rukovodne strukture Skupštine i svih njenih oblika rada.”

U prevodu, to bi značilo da je, bez obzira na to ko čini skupštinsku većinu, a ko je ostao u manjini, ovim dokumentom garantovana funkcija predsjednika Ranku Krivokapiću.

Određen je i rok za izbor članova vlade i postavljanje pomenutih rukovodilaca 15 dana od dana potpisivanja sporazuma. Ali, predlagačima se izgleda nije žurilo kad je su u pitanju izbori, pa su predložili da se oni održe u redovnom terminu, 16. oktobra 2016. godine.

 

Send this to a friend