Tenis

Đoković srušio Federera za treći Vimbldon!

Drugu godinu zaredom srpski teniser je u finalu najprestižnijeg turnira na svijetu savladao najvećeg svih vremena.

Prošlog jula bilo je 3:2, a danas je rivalu prepustio samo set i deveti put u karijeri osvojio trofej na Gren slem turniru, treći na Vimbldonu.

Federer je bio agresivniji na startu, jer je to bio jedini način da ugrozi Đokovića.

Uz brejk je stigao do 3:2, ali je već u sljedećem gemu Novak vratio ravnotežu.

Uslijedilo je šest uspješnih servis gemova, pa je taj brejk odlučio pobjednika uvodne dionice.

Briljirao je Đoković u 13. gemu i sa 7:1 poveo u meču.

Tokom drugog seta bilo je brejk lopti sa obije strane, ali je i taj set morao da bude odlučen u taj brejku.

Tu je Đoković propustio ogromnu priliku da već tada napravi možda odlučujući korak ka pobjedi.

Vodio je 6:3, imao je čak sedam set lopti, ali ih je ispustio, pa je Federer sa 12:10 uspio da vrati ravnotežu.

U trećem setu brzo je Đoković stigao do brejka i pokazao da se oporavio od šokantnog gubitka prethodne dionice.

Kiša je kod rezultata 3:2 prekinula meč na 20 minuta, ali nije promijenila tok duela.

Obojica su do kraja seta sjajno servirali i sa 6:4 je Đoković došao do treće dionice.

U četvrtoj dionici falilo je snage Federeru, opao je do tada fantastični procenat prvog servisa, pa ni veliki broj vinera nije bio dovoljan Švajcarcu da dođe do uspjeha.

Dva puta je Novak oduzimao Rodžeru servis u četvrtom setu i sa sigurnih 6:3 stigao do trofeja na Vimbldonu.

Sjajan meč dvojice teniskih velikana, a poraženi Federer zaslužuje dubok naklon za sve što je uradio u prethodne dvije sedmice u Londonu.

Sa samo jednim izgubljenim servisom došao je do finala, ali ipak nije uspio da u dugom meču nadjača trenutno najboljeg svjetskog tenisera.

Đoković je uradio isto što i prošle godine. Nakon gubitka finala Rolan Garosa, osvojio je Vimbldon i pokazao da je mentalno veoma jak.

Slijedi prelazak na betonsku podlogu, sa akcentom na US open, koji će biti najvažniji turnir do kraja godine.

TOK MEČA:

ČETVRTI SET:

6:3- Set i meč Đoković! Fantastičan gem za Novaka, sa čak tri vinera i zasluženo je treći put najbolji na Vimbldonu

5:3- Novaka su servisi izvukli nakon 0:30, na gem je do pobjede.

4:3- Propustio je Đoković dvije brejk lopte da možda već sada prelomi sve.

4:2- Potvrdio je Novak brejk. Iako je Rodžer od 40:0 uz dvije greške Đokovića zakomplikovao gem, Srbin je as udarcem stigao do 4:2.

3:2- Brejk za Đokovića! Previše je griješio u ovom servis gemu Federer, Novak je došao do brejk lopte i odmah je iskoristio.

2:2- Sa nulom Đoković osvaja gem.

1:2- Servisi i volej Federera bili su sjajni u ovom gemu.

1:1- Đoković uzvraća, s tim da je Federer priprijetio na 40:30. Jedan poen bio je fantastičan, kada je nakon dugog nadmudrivanja na mreži poentirao prvi nosilac.

0:1- Ritern viner Đokovića nije poremetio Federera, koji je odličnim servisima lako stigao do uvodnog gema četvrte dionice.

TREĆI SET:

6:4- Set za Đokovića! Nevjerovatno, ali i četvrti gem zaredom u meču igrač koji servira je dobio sa nulom.

5:4- Gem kao prethodna dva, nakon pauze Đoković će servirati za treći set.

5:3- I Novakov servis je na vrhunskom, bez izgubljenog poena do gema.

4:3- Rodžerov prvi servis bio je ključan za gem sa nulom.

4:2- Sačuvao je Đoković brejk viška, iako je Federer zaprijetio na 15:30. Dobar servis, pa precizan bekhend otvorili su put ka osvajanju gema, da bi na kraju natjerao rivala na grešku.

Organizatori ipak neće koristiti krov, makar zasad, jer je kiša prestala i igrači će nakon kraćeg zagrijavanja nastaviti meč.

3:2- Sa nulom je Federer osvojio servis gem i sada ide prekid da se pokrije teren i vjerovatno će se ispod krova igrati nakon toga.

3:1- Potvrdio je Novak brejk uz jedan izgubljeni poen. Počela je kiša u Londonu, ali zasad nema prekida.

2:1- Brejk za Novaka! Ispustio je Rodžer 40:15, kod izjednačenja je Đoković osvojio sjajan poen skraćenom loptom, a potom mu je Federer pomogao neiznuđenom greškom.

1:1- I Federer je mogao do brejka (30:40), ali je greškom poklonio Đokoviću izjednačenje. Uslijedila su dva dobra servisa Novaka, koja su mu omogućila da dobije prvi servis gem u trećoj dionici.

0:1- Veliku šansu imao je Đoković kod 15:40, kada je čistu paralelu poslao u mrežu. Federer takve poklone ne odbija, sljedeća tri poena pripala su Švajcarcu, koji je dobio uvodni gem u trećem setu.

DRUGI SET:

6:7- Set Federer! Kakve je šanse imao Đoković u taj brejku, vodio 6:3, ukupno imao sedam set lopti, ali je na kraju Federer dočekao da ima servis na set lopti i poentirao poslije sigurnog voleja za 12:10 i izjednačenje u velikom finalu Vimbldona!

6:6- Idemo u novi taj brejk. Bilo je gusto do 30:30, ali je uspio Federer da osvoji posljednja dva poena u ovom gemu.

6:5- Sada je Rodžer propustio brejk loptu, na sličan način kao Đoković set u prethodnom gemu. Nakon nekoliko izjednačenja Đoković je sačuvao servis i u najmanju ruku obezbijedio taj brejk.

5:5- Veliku šansu imao je Đoković kod set lopte poslije drugog servisa Federera. Pogriješio, pa je uslijedio sjajan volej Federera i na kraju nova greška srpskog tenisera.

5:4- Servis i dalje kroji rezultat, Đoković je lako došao do gema, pa će Federer poslije pauze servirati da ostane u drugom setu.

4:4- Potpuno isti komentar mogao bi da se iskoristi za ovaj gem, uz izmijenjene uloge.

4:3- Lak gem za Novaka, uz jedan izgubljeni poen, ali uz svih pet pogođenih prvih servisa.

3:3- Zaprijetio je Đoković kod 40:30, ali je Federer servis vinerom riješio gem. Opet je Švajcarac podigao procenat prvog servisa.

3:2- Dugo je trajao peti gem, ali je na kraju fantastični forhendom Đoković sačuvao servis. Činilo se da će i ovaj gem lako dobiti igrač koji servira, jer je Novak imao 40:15. Uslijedile su potom tri neiznuđene greške, pa je Federer došao do jedne, a nedugo zatim i druge brejk lopte. Izvukao se Đoković preciznim udarcima i poveo 3:2.

2:2- Sijevaju as udarci Federera. Pogodio je tri direktna poena iz servisa, ključni kod 40:30.

2:1- Uzeo je Federer poen na servis Đokovića u gemu koji je lako dobio srpski teniser. Novak je od završnice prvog seta poboljšao servis.

1:1- Uzvraća Rodžer istom mjerom, poslije odličnih servisa.

1:0- Gem bez izgubljenog poena za Novaka.

PRVI SET:

7:6- Set Đoković! Dominantan taj brejk za Novaka, koji je sa 7:1 dobio 13. gem uvodne dionice. Mnogo je bolje igrao, bio agresivniji, a taj brejk je otvorio nevjerovatnim poenom za mini brejk na prvi servis Federera. U prvom setu 15 vinera Rodžera, četiri manje Novaka. Srbin je imao samo tri greške, naspram 11 Švajcarca.

6:6- Dva asa na dvije set lopte za Federera pogodio je Đoković. Na kraju gem je trećim direktnim poenom iz servisa izborio taj brejk srpski teniser.

5:6- Servira Švajcarac odlično. Od 40:0, do 40:30, a onda je Rodžer sjajno skratio za kraj gema.

5:5- Siguran i Novak u gemu u kojem je servirao da ostane u prvom setu.

4:5- Treći put od početka meča Rodžer je odservirao gem sa nulom.

4:4- Dva asa i servis viner omogućili su Đokoviću lak gem.

3:4- Ribrejk Đokovića! Najprije je Srbin došao do 15:40, potom je Rodžer pogodio servis viner, ali je u sljedećem gemu nakon drugog servisa Federer krenuo na mrežu, a Đoković iz defanzive sjajno pogodio po paraleli i natjerao Švajcarca da pogriješi.

2:4- Brejk sa nulom za Federera! Odlično je riternirao Švajcarac u prethodnom gemu. Agresivniji je Federer od početka i sada mu je to dalo konkretan rezultat.

2:3- Gem sa nulom za Rodžera, koji je nastavio odlično da servira.

2:2- I dalje bez brejka. Kao u prethodnom gemu bilo je 30:30. Uslijedile su dvije greške Federera za izjednačenje.

1:2- Zanimljiv gem, bilo je 30:30, ali je Federer sa dva vezana poena potom stigao do novog vođstva.

1:1- Uz dva izgubljena poena, Đoković je sačuvao servis.

0:1- Servis gem sa nulom za Federera, koji je dobrim servisima ušao u finale.

Biće to 40. jubilarni duel dvojice vodećih svjetskih tenisera, a Švajcarac je u prethodnih 39 upisao jednu pobjedu više.

Do finala je Đoković imao veliko iskušenje samo u osmini finala, kada je nakon 0:2 uspio da savlada Kevina Andersona.

Federer je uz samo jedan izgubljeni set stigao do meča za pehar i pokazao da je na vimbldonskoj travi i dalje spreman za velika djela.

Novak je prošle godine u finalu upravo savladao Rodžera, poslije pet setova.

Pratite uz CdM uživo duel sa centralnog terena kompleksa u Londonu.