Evropa

Brisel: Saradnja Vlade i civilnog društva značajna za uspjeh u pregovorima

Na sastanku su, u ime EU, učestvovali predstavnici Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta, dok su sa crnogorske strane učestvovali državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, generalna direktorica za evropske poslove u MVPEI Snežana Radović, generalna sekretarka Unije poslodavaca Crne Gore Suzana Radulović, predstavnica Montenegro biznis alijanse Vesna Daković, šef Kabineta generalnog sekretara Saveza sindikata Crne Gore Vladimir Krsmanović, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković, generalni direktor Centra za antidiskriminaciju “Ekvista” Milan Šaranović, generalni sekretar Privredne komore Crne Gore Pavle Radovanović i predstavnica Unije poslodavaca Crne Gore Jelena Ognjenović.

Članovi Odbora su razgovarali o dosadašnjim rezultatima i daljim obavezama u pregovaračkom procesu i ukazali na značaj saradnje između Vlade i civilnog društva za postizanje uspjeha u pregovorima i napredovanje prema članstvu u EU. Takođe, na sastanku je bilo riječi o politici prema osobama s invaliditetom i reprezentativnosti sindikata.

„Za malu administraciju kakva je crnogorska, od izuzetne je važnosti uključivanje svih raspoloživih kapaciteta, znanja i iskustva u planiranje i sprovođenje sveobuhvatnih društvenih reformi“, istakao je amasador  Aleksandar Pejović.

On je govorio o zakonodavnim aktivnostima u dijelu politike prema osobama s invaliditetom i situacijom u praksi, istakavši da Vlada preduzima aktivnosti u pravcu zabrane diskriminacije u svim oblastima društvenog života, kao i rješavanja pitanja pristupačnosti kako objektima, javnim i privatnim dobrima i uslugama, tako i informacijama i komunikacijama.

Kako se navodi u saopštenju, u  pogledu socijalnog dijaloga bilo je riječi i o reprezentativnosti sindikata na svim nivoima u sferi socijalnog dijaloga, s fokusom na Zakon o reprezentativnosti sindikata.

Generalna direktorica za evropske poslove Snežana Radović  podsjetila je  da pregovaračku strukturu  čini trećina članova iz civilnog sektora i ukazala na dobru saradnju i doprinos koji oni pružaju radu radnih grupa. Takođe, ukazala je na intenzivnu saradnju na polju pripreme i sprovođenja Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore EU 2014-2018. 

“Predstavnici nevladinih organizacija kroz izradu i sprovođenje godišnjih akcionih planova, zajedno s predstavnicima Vlade, Skupštine i Zajednice opština rade na planiranju i sprovođenju aktivnosti koje imaju za cilj da EU i pregovarački proces približimo građanima, objasnimo prednosti pristupanja, kao i obaveze koje proces i buduće članstvo donose”, istakla je Radović.

Predstavnici Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta pozitivno su ocijenili  uspostavljene mehanizme saradnje koji omogućavaju uključenost civilnog društva u pregovore o pristupanju Crne Gore EU.

“Članovi Odbora su naglasili važnost formiranja ovog tijela koje omogućava predstavnicima civilnog društva u Crnoj Gori da u kontinuitetu sarađuju i razmjenjuju iskustva sa svojim kolegama iz EU, i na taj način doprinose pregovaračkom procesu”, zaključeno je u saopštenju.

Send this to a friend