Evropa

Cipras poručio građanima: Glasajte NE na referendumu!

Aleksis Cipras je rekao da Evropa mora da prestane da se ponaša na “nedmokratski način”, prenosi AP.

U televizijskom obraćanju naciji Cipras je rekao da pregovori još traju i da će se, ako sa sastanka Evrogrupe kasnije danas bude upućena pozitivna poruka, odmah krenuti naprijed.

Cipras je inistirao da referendum ne predstavlja glasanje o tome da li se ostaje u eurozoni ili ne, prenosi Guardian.

Grčki premijer je rekao i da su kreditori dali “bolje ponude” onda kada je saopšteno da će biti održan referendum.

Ministar finansija Janis Varufakis ranije je naveo da je Grčka, u slučaju da se nastave pregovori sa EU, spremna da odustane od referenduma zakazanog za nedjelju. Njemačka kancelarka Angela Merkel istakla je da novih razgovora neće biti prije tog referenduma.

Cipras je sada spreman da usvoji gotovo svije prijedloge međunarodnih kreditora iznijete proteklog vikenda, pišu svjetski mediji. I dalje, međutim, postoji niz amandmana na prijedloge iz Brisela, saopštila je ranije danas Atina.

Financial Times navodi da su, tako, prihvaćeni svi prijedlozi za reformu sistema PDV-a, ali da je Cipras zahtijevao da ostane na snazi poseban popust od 30 odsto za teritoriju ostrva.

Grčki premijer traži i da pomjeranje granice za odlazak u penziju na 67 godina počne da se primjenjuje tek od oktobra 2022, a ne odmah, kako to zahtijevaju kreditori.

Grčka vlada negira “kapitulaciju”: Nijesmo prihvatili sve prijedloge kreditora

Grčka vlada je izdala saopštenje povodom pisma Aleksisa Ciprasa u kojem je premijer naveo da je spreman da prihvati uslove međunarodnih kreditora, uz manje izuzetke. U saopštenju se poriču navodi svjetskih medija da je Grčka “kapitulirala”.

“Izvještaji koji tvrde da je grčka vlada u potpunosti prihvatila prijedloge kreditora nijesu tačni. Vlada je uložila niz primjedbi na tekst evropskih institucija”, stoji u saopštenju.

Pismo Aleksisa Ciprasa vlada je okarakterisala kao “pokušaj postizanja dogovora koji bi odgovarao obijema stranama”.

Kako se navodi u saopštenju, određeni broj mjera oko kojih su se kreditori i Cipras usaglasili neće stupiti na snagu odmah, već u fazama, kako bi grčka vlada imala vremena da ih zamijeni sopstvenim ekvivalentnim mjerama.

Komunistička partija Grčke kritikovala je Ciprasovo pismo, optuživši ga da “zavarava narod”.

“Ovo pokazuje da njihovo “ne” zapravo predstavlja zeleno svjetlo za nove sporazume o pozajmici koji ne idu na korist građanima. Mi ćemo na referendumu u nedjelju reći “ne” predloženim mjerama kreditora, a “da” otporu”, rekao je lider partije Dimitris Kucumbas. 

Opozicioni političari iz partija Zeleni i Levica kritikovali su i vladu u Grčkoj, ali i u Berlinu. Tako je Sven-Kristijan Kindler iz partije Zeleni prebacio grčkoj vladi da ne čini dovoljno, ali i naglasio da je politika rigorozne štednje u Evropi propala.

“U kom svijetu živi ova kancelarka”, upitao je poslanik partije Zeleni i prebacio Angeli Merkel da umanjuje probleme, dok su mediji postavili pitanje da li je ona njegovu kritiku registrovala dok je sjedela sa strane i ćaskala sa šefom poslaničkog kluba svojih demohrišćana Folkerom Kauderom.

Iz redova partije Zeleni čulo se i da izlazak Grčke iz eurozone ne bi bio kraj već “početak novog užasa”, dok je šef poslaničkog kluba Ljevice Gregor Gizi naglasio da bi “gregzit” izazvao lančanu reakciju.

On je zahtijevao od Mekrelove da u posljednjoj sekundi nađe rješenje. Ako to učini, onda će “otići u istoriju kao spasitelj, dok će u suprotnom otići kao razarač evropske ideje”, upozorio je Gizi Merkelovu.

Na zgradi grčkog ministarstva finansija u Atini osvanuo je veliki transparent sa natpisom “ne ucjeni i štednji”.

Send this to a friend