Evropa

Evropska unija daje bilion eura za izbjegličku krizu

Kriza s ratnim izbjeglicama i onima koji bježe od bijede u Africi i Aziji izazvala je velike podjele među članicama EU. Slovačka, Poljska i Češka su na meti kritika zato što žele da prihvate samo mali broj i to hrišćanskih izbjeglica, a Mađarskoj se zamjera to što gradi zid na granici sa Srbijom.

Neki mediji navode da je zapadni Balkan postao glavni kanal za dramatično povećanje priliva izbjeglica posebno iz Sirije, Iraka i Avganistana, a francuski list Mond prenosi upozorenja Beograda i Skoplja da je to evropski problem i navodi stav šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da “EU mora predložiti plan za djelovanje i od nas zatražiti da se uključimo”.

Berlin, Pariz i London predlažu da se hitno uvede sistem brzog rješavanja zahtjeva za azil i momentalnog vraćanja migranata koji za to nemaju ni razloga ni osnova.

Šef francuske diplomatije Loran Fabijus je rekao da se u tom cilju EU prevashodno mora daleko bolje organizovati tamo gdje su udarna mjesta navale izbjeglica i migranata, a to su Grčka i Italija, uz saradnju s tranzitnim zemljama.

Vlada u Rimu, ljuta na partnere u EU zato što ne žele da podijele teret izbjeglica s Italijom i Grčkom, predočila je da će se zbog nesposobnosti za zajedničku akciju na udaru naći i šengenski prostor bez granica.

A britanska ministarka policije Tereza Mej je oštro kritikovala nadzor granica i rekla da je “imigracioni sistem EU potpuno van nadzora… dok je sporazum o slobodnom šengenskom prostoru podstakao krizu s migrantima”.

London zato traži da se u EU sprovede temeljita reforma sistema slobodnog protoka ljudi i kad je riječ o samim članicama Unije, tako da u Veliku Britaniju mogu doći samo oni državljani ostalih država EU koji dokažu da imaju posao, dok će drugima biti zalupljena vrata, jer ako ne rade ne mogu uživati socijalne i druge povlastice. 

U Veliku Britaniju je za posljednjih godinu dana došlo 330 hiljada pridošlica, od čega su polovina stigli iz ostalih zemalja EU. 

Evropska komisija koja je do sada Srbiji i Makedoniji dala nekoliko miliona eura za zbrinjavanje izbjeglica, sad je pripremila plan da se ulaganjem hiljadu milijardi eura u privredni i socijalni oporavak u afričkim zemljama iz kojih dolazi najveći broj ekonomskih migranata, u korijenu sasiječe navala onih koji po svaku cijenu žele da pobjegnu od bijede u Africi i dočepaju se ako ne posla, onda pomoći za osnovne životne potrebe koje daju zemlje EU. 

Taj plan, prema izvještaju njemačkog nedjeljnika Špigl, sadrži i ključni uslov da zemlje iz kojih dolaze izbjeglice i migranti, neizostavno prihvate povratak svih onih koji nemaju osnova za traženje azila.

EU je takođe odlučila da u idućih šest godina izdvoji 2,4 milijarde eura za temeljito rješavanje izbjegličke, migrantske krize i od toga bi Italija trebalo da dobije 560 miliona eura, Grčka 473 miliona eura, a Španija 259 miliona eura.

Send this to a friend