Evropa

Izvještaj ECRI: Islamofobija i animozitet prema migrantima glavni problemi u 2015.

U izvještaju se navodi da je Evropa svjedok visokog broja migranata i azilanata, koji bježe od rata i siromaštva, čime je privrženost mnogih evropskih država ovom problemu dovedena u pitanje. 

Neke vlade su, kako se navodi, pribjegle i restriktivnim mjerama, kao što su zatvaranje graničnih prelata, odvraćanje imigranata i azilanata sa svojih teritorija i kriminalizovanje pružanja pomoći ilegalnim migrantima, koji su na taj način “zamaglile granice između trgovine ljudima i krijumčarenje sa jedne, i pružanja pomoći sa druge strane.”. 

“U drugim zemljama, međutim, razvijena je kultura dobrodošlice, gdje su vlasti i lokalni volonteri posvetili svoje vrijeme i resurse kako bi pomogli ljudima koji su došli u njihovu zemlju. U drugoj polovini 2015.godine, primjećuje se porast skepticizama o lokalnoj sposobnosti da se bori sa porastom broja migranata i azilanata”, ističe se u izvještaju ECRI.

Predsjednik ECRI Kristijan Ahlund kazao je da zemlje treba da se bore protiv rasističkog nasilja i sprovedu politike integracije za migrante, azilante i izbjeglice.

“Princip pravične raspodjele je ključni element za razvoj efikasnih politika u ovoj delikatnoj oblasti”, rekao je on. 

Teroristički napadi u Parizu u januaru i novembru, kao i u Kopehnagenu u februaru, dodatno su povećali osjećaj islamofobije.

Napadi u Parizu u januaru i novembru, a u Kopenhagenu u februaru povećali su osjećanja islamofobije, a političke partije su doprinijele izazivanju predrasuda i mržnje prema muslimanima uopšte. 

Genralni sekretar Savjeta Evrope Torborn Jagland upozorio je da se mora boriti protiv ovog trenda. 

“U nekim mjestima vidimo da ovo postaje mejnstrm, a to je opasna igra. Moramo biti nepomirljiva u našim naporima u borbi protiv govora mržnje, promovisati toleranciju i što više se uključiti u pomaganje našim društvima koji zajedno prolaze kroz ova teška vremena”, zaključio je Jagland.

Drugi trend koji je ECRI naglasio u svom izvještaju je antisemizam, koji se, kako navode, dodatno povećao u 2015.godini, gdje je antisemizam dostigao svoj vrhunac u odnosu na prethodnu godinu. 

Komisija je takođe primjetila i porast kontinuirane diskriminacije crnih osoba, Roma, kao i LGBT osoba, iako se uspjeh politike koja se primjenjuje na ove grupe razlikuje širom kontinenta. 

Send this to a friend