Evropa

Oland i Merkel sad predlažu Evropi isto što i Ante Marković 1990. Jugoslaviji

Oland i Merkel pozvali su juče u zajedničkom obraćanju u Evropskom parlamentu u Strazburu na jedinstven evropski odgovor na mnogobrojne izazove sa kojima se Evropa suočava. Oni su naglasili snažno žele učvršćenje saradnje članica EU.

Bio je to prvi put da su lideri Francuske i Njemačke zajedno nastupili u EP-u od 1989. godine, kada su se poslanicima nakon pada Berlinskog zida obratili Žak Širak i Helmut Kol.

I Oland i Merkel su se tokom zajedničkog obraćanja osvrnuli na taj istorijski presedan i ukazali da je Evropska unija na istorijskoj raskrsnici.

“Izbjeglička kriza će promijeniti Evropu, kao što se promijenila prije četvrt vijeka”, rekla je Merkel, koju su poslanici ispratili gromkim aplauzom.

Ona je podsjetila da je i tada postojao otpor ujedinjenju Evrope zbog straha od navale siromašnih građana sa istočnog dijela kontinenta, ali se na kraju pokazalo da se hrabrost isplatila, jer je EU danas slobodnija i raznovrsnija nego ikada.

„Nema razloga da danas budemo obeshrabreni, jači smo zajedno nego odvojeno”, kazala je kancelarka.

Oland je u svom govoru konstatovao da se, osim sa problemom izbjeglica, EU istovremeno suočava sa ekonomskom krizom i bezbjednosnim izazovima zbog rata na Bliskom istoku i u Ukrajini, kao i sa prijetnjom terorizma.

“Svaka kriza rađa strah, ali ne smijemo dopustiti da nas to savlada”, poručio je Oland i dodao da ne treba povlađivati prirodnom porivu da se svako povuče u ljušturu svojih granica i gleda samo svoje interese.

“Jedino rješenje je jaka Evropa, a Francuska i Njemačka se zalažu za zajedničku politiku”, kazao je on.

On je istakao da se ta politika mora zasnivati na saradnji i solidarnosti, ne samo unutar EU, nego i sa zemljama Bliskog istoka i balkanskim zemljama koje su se našle na izbjegličkom putu.

“Sporo smo reagovali na zahtjeve za pomoć onih koji su sabijeni u izbjegličkim kampovima”, rekao je Oland, dok je Merkel izjavila da, uprkos svim svojim instrumentima, EU nije uspjela da stabilizuje Bliski istok.

Njemačka kancelarka je rekla da je Dablinski sporazum, koji zahtijeva da izbjeglice zbrinu prve zemlje u koje uđu, postao “neodrživ” i da se mora promijeniti u skladu sa načelom solidarnosti.

“Danas nije riječ o više ili manje Evrope, nego o afirmaciji Evropi ili kraju Evrope”, rekao je Oland, čije su riječi popraćene pljeskom većine zastupnika, dok su euroskeptici negodovali.

Prema njegovim riječima kraj Evrope značio bi povratak na nacionalne granice, kraj zajedničkih politika, napuštanje eura.

Oland je rekao da EU treba raditi na perspektivi federacije nacionalnih država.

“Moramo ići dalje, moramo nastaviti, u suprotnom nećemo stati na ovome, nego se vraćati nazad”, rekao je Oland.

“Jači smo zajedno nego odvojeno, a primjer za to je dužnička kriza – mi smo osigurali jedinstvo eurozone”, rekla je Merkel i dodala da je iluzija je da se možemo zatvoriti u eri interneta.

Oland je pohvalio i sporazum postignut sa Grčkom oko otplate dugova, rekavši da bi izlazak Grčke iz eurozone bio “više od neuspjeha” i da bi značio napuštanje zajedničke valute.

Send this to a friend