Evropa

Poljaci neće ni da čuju za “Polgzit”, za EU 81 odsto

Prema anketi agencije TNS čak 81 odsto neće ni da čuje za takav referendum u svojoj zemlji, ni za eventualni “Polgzit”.

Poljaci bez obzira na “Brexit”, za razliku od svoje konzervativne evroskeptične vlade stranke Pravo i Pravda, ostaju u grupi najvećih evroentuzijasta među Evropljanima.

Za to da Poljska ostane u Uniji i nakon “Brexita”, izjasnio se 81 odsto građana u anketi koju danas objavljuje list “Gazeta viborča”. 

Svega 16 odsto anketiranih izrazilo je želju da Poljska izađe iz EU, a šest odsto je neopredijeljeno. 

Za razliku od Velike Britanije gdje su mladi glasali masovno za ostanak u EU, a u Brexit su ih odvele starije generacije, u Poljskoj je među 16 odsto evroskpetika najviše najmlađih. Ipak, u toj starosnoj grupi, od 18 do 29 godina, 69 odsto je glasalo za ostanak u EU. 

Poljski zvaničnici, na čelu s liderom vladajuće stranke, bivšim premijerom Jaroslavom Kačinjskim čija riječ je presudna i za poljsku vladu i za šefa države, iako je Kačinjski sada samo poslanik, priznali su otvoreno nakon “Brexita”, neki sa žaljenjem, da referendum o rastanku Poljske od EU nije na dnevnom redom jer građani masovno žele da budu u Uniji kakva god da je. 

U anketi za “Gazetu viborču” građani su izrazili bojazni da će se “Brexit” obiti o glavu prije svega EU i Poljskoj, a manje samoj Velikoj Britaniji. 

Oko 54 odsto očekuje negativne posljedice po EU, 52 odsto po Poljsku, a svega 40 odsto misli da će Brexit pogoditi prije svega Veliku Britaniju. 

Iako u susjednoj Slovačkoj ekstremistička nacionalistička “Narodna stranka naša Slovačka” Marijana Kotlebe ove sedmice prikuplja potpise pod peticiju za referendum o istupanju iz Unije, i Slovaci većinom spadaju u evroentuzijaste koji ne razmišljaju o “Slegzitu”. 

Njihov premijer Robert Fico otvoreno je sada kazao da samostalna Slovačka, bez EU, ne bi preživjela, posebno globalnu ekonomsku krizu. 

I među evroskeptičnim Česima preovlađuje pragmatičan pristup – da treba da ostanu u EU, čak u njenom glavnom jezgru gde se donose odluke, a “Čegzit” traže samo marginalne stranke. 

Čak ni najveći evroskeptik među bivšim i sadašnjim šefovima država i vlada, bivši predsjednik Češke Vaclav Klaus koji je Brexit proslavio kao sjajnu priliku za reformu Evrope, odbija referendum i izlazak iz EU, već traži da se Unija reformiše tako da odgovara njegovim evroskeptičnim predstavama.

Send this to a friend