Evropa

Ponos Norveške: Prva specijalna borbena jedinica koju čine samo žene

Tora, koja je tek tada završila maturu, a bila je zainteresovana za karijeru u vojsci, posjetila je otvoreni dan vojnih snaga i nije se nimalo dvoumila u vezi sa prijavom.

“Čekala sam da vojska smisli “jaču” specijalnost za cure”, objasnila je djevojka.

Norveška je, kao i Izrael, otvorila borbene položaje za žene u 1985, ali tek deset odsto tih jedinica čine žene, prenosi Index.hr.

Prije 1985. žene su služile vojsku samo na pomoćnim funkcijama poput medicine ili inženjerstva. 

Norveška je odlučila da otvori specijalne snage za žene, no tek ih se nekoliko prijavilo i nijedna nije prošla test.

Manjak žena ograničio je efektivnost specijalnih snaga u međunarodnim operacijama.

“Jedan od velikih izazova u Avganistanu je to što bismo ulazili u kuće, a nismo bili u mogućnosti da razgovaramo sa ženama. U modernom ratovanju morate biti u mogućnosti da imate interakciju i sa ženama. Dodatak ženskih vojnika bila je operacionalna potreba”, rekao je kapetan Ole Vidar Krogsater, zvaničnik u operacijama norveških specijalnih snaga.

Vojnici danas nose više težine nego tokom Vijetnamskog rata, većinom zato što je zaštitna oprema teža. 

Prije deset godina primijećeno je mnogo fraktura karlice među ženskim vojnicima, a poslije je izračunato da žene prosječno nose 58 odsto svoje težine kada je na njima sva potrebna oprema. 

Stoga, nije čudno što je malo žena u specijalnim snagama. 

Od 317 žena koje su se prijavile na inicijalno testiranje u Jeger Troppen jedinici, samo ih je 88 prošlo. Nakon ispita, moraju da prođu nevjerovatno teške pripreme u modernoj borbi, antiterorističkim operacijama, vještinama preživljavanja, te operacijama iza neprijateljskih linija.

Na primjer, Tora i ostale članice Jegertroppen tima morale su da prežive i rade četiri dana bez hrane.

“Naučile smo da smo sposobne mnogo više nego što smo mislile do tad. Bilo je vrlo uzbudljivo živjeti bez hrane”, rekla je Tora.

Samo je 13 kandidatkinja uspjelo da dođe do kraja jednogodišnjeg Jeger Troppen kursa, većina njih je pala ili otišla svojom voljom. 

Veliki broj odustajanja nije neobičan, budući da i muška jedinica ima otprilike iste brojke, kada je riječ o uspjehu kandidata.

Jeger Troppen jedinica izuzetno je uspješna, žene rade sistematski i savjesno, a zadatke rješavaju brže nego muški vojnici.

Pukovnik Frode Kristoferšen, vođa Specijalnih snaga, naglasio je da su žene-vojnici nevjerovatno uspješne u određenim područjima. 

Na primjer, pokazale su superiornost u pucanju i odlične osmatračke vještine. 

Zbog svega navedenog, Jegertroppen će se vjerojatno od pilot-programa pretvoriti u prošireni program u trajanju od barem još tri godine.

Manjak žena u vojsci uobičajen je u razvijenom svijetu. Žene vojnici i zvaničnici čine tek 10 do 15 odsto jedinica širom svijeta. Dijelom, to je uzrokovano zabranom žanskog djelovanja u borbenim jedinicama u mnogim zemljama. 

Švedska i Kanada su 1989. otvorile sve vojne pozicije za žene, dok su Njemačka i Novi Zeland to učinile tek 2001. Ove godine će i SAD ukinuti sve restrikcije za ženske vojnike.

Kako se mijenjaju konflikti, fizičke razlike između ženskih i muških vojnika trebalo bi da budu sve manje, a ženska uloga sve važnija.

Bez obzira na napore koji se preduzimaju kako bi se povećao broj ženau vojsci, on je i dalje nizak. 

Upravo zato mnoge nacije su se ugledale na Norvešku, koja se smatra pionirom kada je riječ o testiranju vojnih praksi, a neke zemlje su već kontaktirale Kristoferšena za pomoć, tu uključujući i zapovjednike američkih specijalnih operacija u Floridi.

Žene iz jedinice uskoro bi mogle da dobiju priliku da se dokažu na terenu. Norveške specijalne snage i dalje su u Avganistanu, rade kao vojni treneri. Tora i ostale mogle bi da budu poslate na teren svakog trenutka. 

Tora sada djeluje kao prva instruktorka Jeger Troppen jedinice, a njen cilj je jednostavan.

“Želim da nove cure pobijede nas, prvu jedinicu, u svakom području”, kazala je.

Send this to a friend