Evropa

U Španiji danas izbori, vladajući sistem u opasnosti

Ankete javnog mnjenja slažu se u jednoj stvari, a to je da bi izbori, usljed uspona novih stranaka, mogli da najave kraj dvopartijskog sistema koji je dominirao u Španiji skoro četiri decenije.

Na ove izbore se takođe gleda kao na najavu onoga što Španiju može da očekuje na opštim izborima krajem ove godine.

Građanska partija bliska španskim biznismenima i radikalna ljevičarska grupa Mi možemo djeluju kao nacionalne stranke tek od prošle godine, ali građani u njima vide dobrodošlo osvježenje.

“Španija se suočava s ozbiljnim problemom političke stabilnosti zato što nema tradiciju koalicionih vlada”, kaže Marija Hose Kanel, profesorica političke komunikacije na Madridskom univerzitetu.

Birališta se otvaraju u nedjelju ujutro, a zatvaraju uveče, a konačni rezultati se očekuju oko ponoći. Biraju se predstavnici u više od 8.100 gradskih skupština i parlamenata u 13 od 17 španskih regiona.

Najveće i najsimboličnije bitke vodiće se u Madridu i Barseloni, gdje se očekuje da sada vladajuće partije izgube većinu.

Prema anketi Centra za sociološka istraživanja, Narodna partija premijera Marijana Rahoja mogla bi da osvoji najviše glasova, ali i da izgubi većinu u 11 od 13 regiona.

I dok ništa ne ukazuje da bi Španija mogla da slijedi primjer Grčke, gdje su na vlasti radikalna ljevica i nacionalisti, Građani i Mi možemo bi svakako mogli da budu jezičak na tasu u mnogim gradovima i regionima, navodi AP.

Kanel ukazuje da su Španci ranije glasali ideološki – ili za ljevicu ili za desnicu, a da ih je sada kriza natjerala da razmišljaju o programima političkih stranaka.

Send this to a friend