Evropa

VIDEO: Burna raspava u EP: Dan obilježile debate i svađe o Bregzitu

Evropski parlament zatražio je od Velike Britanije da “odmah” aktivira klauzulu o izlasku iz EU, predviđenu Lisabonskim ugovorom.

U toku debate koja je prethodila glasanju u EP, došlo je do verbalnih sukoba između lidera evroskeptične britanske partije UKIP Najdžela Faraža i predsjednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera, kao i drugih parlamentaraca.

Faraž se danas naslađivao zbog pobjede Bregzita pred drugim evroposlanicima na vanrednoj sjednici Evropskog parlamenta posvećenoj odluci Britanaca na referendumu, a oni su ga sa svoje strane obilno izviždali zbog njegovih izjava.

“Iznenađen sam što ste ovdje, šta ćete ovdje?”, upitao je Junker Faraža.

Na to mu je Faraž ironično odgovorio: “To mi je zadovoljstvo”.

“Predviđam da Velika Britanija neće biti posljednja država članica koja će napustiti EU”, rekao je Faraž u obraćanju evroposlanicima.

Manfred Veber, predvodnik grupe Evropske narodne partije je tražio od Faraža da se izvini Britancima.

Bivši premijer Belgije Faraža je optužio da je koristio nacističku propagandu u toku kampanje za Bregzit. Faraž je članovima parlamenta rekao da oni “u životu nisu radili pravi posao”.

Lider UKIP je poručio poslanicima Evropskog parlamenta, koji su ga izviždali, da je on taj koji se zadnji smije, nakon što su Britanci, suprotno očekivanjima, na referendumu podržali izlazak iz Evropske unije.

“Zar to nije smiješno? Kad sam došao u ovaj parlament prije 17 godina i rekao da želim da budem na čelu kampanje za izlazak Britanije iz EU, svi ste mi se smijali, ali se sad niko od vas ne smije”, istakao je Faraž, a prenijela agencija AFP.

On je rekao da se EU samozavarava kad je riječ o svojim manama i pogrešnim ambicijama za veće ujedinjenje Evrope, što odbija sve više evropskih glasača.

“Nametnuli ste im političku uniju, a kad su 2005. Holanđani i Francuzi glasali protiv vas, vi ste to jednostavno ignorisali i uveli Lisabonski sporazum na mala vrata””, poručio je Faraž poslanicima tokom debate o Bregzitu.

Ključno pitanje sada, nakon što su Britanci na referendumu 23. juna podržali Bregzit, kada će premijer te zemlje Dejvid Kameron pokrenuti član 50 tog istog sporazuma, kojim se pokreće proces izlaska zemlje iz EU.

Faraž se oko jednog složio s drugim evroposlanicima i evropskim liderima, a to je da pregovori o izlasku Velike Britanije iz EU treba da počnu brzo, ali je dodao da je “čak i nedostatak sporazum sa Velikom Britanijom bolji od sadašnjeg trulog sporazuma” koji je dobio premijer Dejvid Kameron u februaru.

Poslanici su mu zviždali i glasno negodovali kada je pozvao EU da omogući Velikoj Britaniji dobar trgovinski sporazum kad ode i kada je rekao da bi radna mjesta u njemačkoj autoindustriji mogla da stradaju ako im ne daju povoljan sporazum.

U jednom trenutku je morao da interveniše i predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc i da pozove na red.

Junker: Britanija što prije da razjasni poziciju

Žan Klod Junker zatražio je od Velike Britanije da što prije razjasni svoju poziciju nakon izglasavanja izlaska iz EU.

On je Evropskom parlamentu rekao da EU i Velika Britanija ostaju prijatelji, ali da moraju da razjasne stvari kako bi izbjegli neke neizvjesnosti.

On je rekao da se neće izvinjavati zato što je “tužan” zbog rezultata britanskog referenduma i dodao da on nije robot, odnosno sivi birokrata.

“Situaciju moramo što prije da razjasnimo. Ipak, meni je žao, ja nisam tehnokrata i nisam robot. Ja sam Evropljanin i imam pravo da kažem da mi je žao zbog britanskog glasanja”, rekao je Junker.

On je rekao da ne sme doći do “tajnih pregovora” i zabranio je bilo kakve neformalne pregovore.

Send this to a friend