Planeta

Jemen se suočava s humanitarnom katastrofom

Naizgled, red se održava u pogođenim područjima. Iako nije potpuno jasno ko upravlja Jemenom, tim za demontiranje bombi izlazi na teren.

Nedaleko se nalazi vojna baza pogođena u vazdušnim napadima. Ulice su prekrivene potrošenom municijom.

Policajac Farouk Ahmed je rekao: “Uklonjene su sve hemijske i radioaktivne supstance. Pregledali smo cijelo područje detektorima. Prikupili smo ostatke eksploziva i sada ih premještamo na sigurnu lokaciju kako bismo ih detonirali”.

Stanovnici kažu da je to bila najsnažnija eksplozija od početka vazdušnih udara.

Dovoljan je jedan pogled naokolo kako bi se shvatilo da je u gradu sve stalo i da će za obnovu biti potrebna velika sredstva.

Ipak, največi prioritet trenutno je zbrinjavanje stotina ranjenih u tom napadu.

Na dvadeset minuta vožnje od mjesta eksplozije nalazi se najveća bolnica u Sani. Na odjeljenju intenzivne njege smješteni su najteže ranjeni.

Direktor bolnice Abdul Karim Kavlani kaže da je pitanje koliko dugo će tu ostati.

“Snabdijevanje strujom je prekinuto i koristimo agregate. Ali nemamo dovoljno goriva. Situacija je ovakva već nedjelju dana i, ako se nastavi, plašim se da ćemo morati da zatvorimo bolnicu”, kazao je on. 

Bolnica nije jedina u problemima. Svjetska zdravstvena organizacija SZO upozorava da je cijeli zdravstveni sistem Jemena pred kolapsom.

Direktor Crvenog krsta za Jemen Kedrik Šveizer smatra da je omogućavanje rad bolnica trenutno važnije od isporuka hrane.

“Ako odmah ne pronađemo rješenje, za nekoliko dana doći će do katastrofe. Stotine ljudi umrijeće zbog nedostatka ljekova”, kazao je Šveizer.

Iako su ljekovi i medicinska oprema počeli da stižu, njegovo osoblje se, kaže, suočava s novom preprekom – da ih dopreme u bolnice u područjima sukoba.

Send this to a friend