Planeta

Kako izgleda moderno ropstvo: Spavaju na zemlji i beru voće za Amerikance

Njegova trogodišnja ćerka tražila je dodatni pokrivač kako bi se zaštitila od hladnoće, ali ga nemaju, a to je dio njihove teške borbe za život, koji provode u branju voća za Amerikance.

Na hiljade radnika je od marta blokiralo puteve, marširajući i držeći sastanke sa poslanicima, u znak protesta zbog dirinčenja u berbi jagoda, malina i kupina na poluostrvu Baha Kaliforanija, za manje od jednog dolara po satu, prenosi Rojters.

Perfekto je dio rastuće niže klase, koja frustrirana zbog niskih plata i radnih uslova, vrši pritisak na kompanije koje snabdijevaju američko tržište, da poboljšaju životne uslove radnika.

U posljednjih nekoliko mjeseci, radnici su negodovali zbog uslova rada, koje su čak i konzervativni meksički mediji okarakterisali kao “robovske.” U sukobu sa policijom, 18. marta, više od 200 radnika je uhapšeno, a nakoliko je ranjeno.

Bum u prodaji, omogućio je u međuvremenu, kompanijama da plaćaju radnicima više od minimalne zarade, koja u Meksiku iznosi 70,1 pezos, ili 4,57 dolara dnevno. Neke od kompanija izjavile su za Rojters da će preispitati svoje uslove rada.

Izvršni direktor voćne kompanije “Driskols” Kevin Marfi je reko da njegova firma preispituje standarde i da će poboljšati uslove života berača. Kompanije tvrde da radnike plaćaju pošteno i da im obezbjeđuju zdravstvenu zaštitu. Predstavnici lokalnih vlasti opet smatraju da su nedavni protesti zbog plata, politički motivisani.

Perfekto je otac petoro djece i kaže da su se prije 15 godina, bježeći od siromašvta preselili iz južnog Meksika, ali su i sada previše siromašni da bi jednostavno otišli dalje od te prašnjave poljoprivedno industrijske zone, pozante kao San Kintin.

“Ako ste bolesni ili se posječete na poljima, tako da vam treba liječenje, neće vam platiti dan”, kaže on, okružen plastičnim vrećama, koje vise sa nadstrešnice, u kojima drže svoje stvari-otrcanu odjeću i ćebad.

“Budi tih i radi, obliven krvlju”, kaže Perfekto, čija se hrana sastoji od pasulja i brašnjave tortilje, posute solju.

On radi za meksičku firmu “BeriMeks” koja je glavni snabdijevač “Driskolsa”. Predstavnik te firme tvrdi da radnike plaćaju po ugovoru, čak iako su bolesni, ali da povremeni radnici koji čine 75 odsto radne snage, nisu plaćeni za voće koje nisu ubrali.

Perfekto prosječno dnevno nabere oko 110 kilograma jagoda i do 200 kilograma u sezoni. Preko granice u SAD kilogram jagoda dostigao je cijenu od 5,9 dolara. On kaže da zarađuje od 850 do 1.200 pezosa (od 56 do 79 dolara), nedjeljno, kad ukupan rad prelazi 50 sati, što je jedan do dva dolara na sat.

Pet radnika je pokazalo svoje platne liste, iz kojih se vidi da zarađuju od 51,1 do 78,8 dolara, nedjeljno, ali one ne pokazuju cijenu po satu.

Na pitanje koliko su plaćeni za kilogram voća, u “BeriMeksu” kažu da to iznosi u prosjeku od pet do devet dolara, a najbolji radnici mogu da dobiju i 10, pa ukupna nedjeljna zarada iznosi od 238 do 476 dolara. U kompaniji nisu umjeli da objasne razliku između njihovih i tvrdnji radnika.

Među radnicima je i žena u sedmom mjesecu trudnoće Karmen Rejes, koja nastoji da što duže radi, zajedno sa svojom djecom, kako bi zaradila što više novca prije porođaja.

Ona se žali na uslove rada i navodi da joj je jedno dijete umrlo.

“Kada smo blizu voća koje se orezuje, nikoga nije briga, već nastavljaju da ga prskaju pesticidima”, kaže ona, pokazujući bijelu fleku na svom čelu.

Send this to a friend