Planeta

Lagard: Svjetska ekonomija i dalje krhka

Lagard je ocijenila da su SAD imale snažan nastup, a da je Kina otporna uprkos skorašnjem značajnom padu akcija kineskih kompanija. 

Šefica MMF-a izrazila je optimizam i u pogledu 19 članica eurozone.

“Zona eura je na početku preokreta… Imamo više povoljnih prognoza nego dugo unazad”, rekla je Lagard. 

Ona je rekla da Kina može da se izbori sa turbulencijama koje potresaju njeno finansijsko tržište.

“Vjerujemo da je kineska priveda otporna i dovoljno snažna da izdrži takvu vrstu varijacija na finansijskom tržištu”, navela je Lagard, ukazavši na to da su dionice na Šangajskoj berzi, koje su pale 11 odsto od prošlog petka do utorka ove nedjelje, i dalje 80 odsto iznad nivoa na kom su bile prije godinu dana.

“To tržište je relativno mlado i takav razvoj događaja nije neuobičajen”, rekla je direktorka MMF-a, dodajući da nikoga ne treba da iznenađuje što su kineske vlasti pokrenule korake za sprječavanje većeg pada akcija na dnevnom nivou.

“Činjenica da Peking želi da zadrži postojeći nivo likvidnosti veoma je dobra”, rekla je Lagard, pohvalivši ekonomske reforme koje je Kina pokrenula i navodeći da berzanske turbulencije neće ometati rad na uključenju kineskog juana u korpu valuta koje čine specijalna prava vučenja, koja imaju ulogu novca MMF-a.

Do juna, berze u Kini bile su među najuspješnijima u svijetu, a šangajski indeks skočio je spektakularnih 150 odsto u 12 mjeseci, zaključno sa 12. junom. Indeks je, međutim, tokom tri nedjelje do početka jula pao 30 odsto, što je podstaklo vladu u Pekingu da interveniše i spriječi prijetnje po privredu.

Vlada je početkom mjeseca saopštila da će obezbijediti sredstva kroz državnu agenciju za finansiranje hartija od vrijednosti u cilju zaštite stabilnosti tržišta obveznica.

Glavni indeks Šangajske berze je, međutim, ove nedjelje pretrpio najveći dnevni pad vrijednosti od početka 2007, pošto je na finansijskim tržištima Kine ponovo počela ogromna rasprodaja akcija uprkos nastojanjima vlade da umiri tržište.

Od Grčke očekujemo djela, ne riječi

Kristin Lagard izjavila je danas da je više zanimaju konkretni koraci koje Grčka preduzima nego to šta ljudi govore o reformama koje kreditori zahtijevaju.

“Na kraju dana, bitno je ono što uradite. Djela, ne riječi”, izjavila je Lagard u vrijeme kada je zvanična Atina pod velikim pritiskom da sprovede mjere štednje koje, u zamjenu za finansijsku pomoć, zahtijevaju njeni međunarodni kreditori, prenosi agencija Frans pres.

“Za formiranje mog stava ključne će biti konkretne stvari koje su grčke vlasti spremne da urade, a ne političke izjave koje se često podrazumijevaju “, kazala je ona.

MMF je ovog mjeseca poručio da će učestvovati u trećem paketu finansijske pomoći Grčkoj samo ako se toj zemlji dug restrukturira. Lagard je izrazila nadu da će eurozona pristati na otpis djela grčkog duga, nakon pozitivnih signala iz Brisela na temu restrukture duga.

“Potrebno je pronaći način za olakšanje dužničkog tereta Grčke, da bi se toj zemlji omogućilo da se vrati na održiv put”, rekla je Lagard u intervjuu za CNN, ukazujući na nekoliko načina za ublažavanje grčkog dužničkog tereta: produženje rokova otplate zajmova, sniženje kamatnih stopa na zajmove ili otpis djela ukupnog duga, takozvano “šišanje” duga koje vlade zemalja eurozone ne prihvataju.

Send this to a friend