Planeta

Nobel za mir Nacionalnom kvartetu za dijalog u Tunisu

Poslije revolucije koja je pokrenula “arapsko proljeće”, poznate i kao “jasmin revolucija”, nastupila je demokratska tranzicija koju su od 2013. predvodile četiri organizacije civilnog društva – Lige za ljudska prava, Reda advokata, Udruženja zaposlenih i Ujedinjenih sindikata.

“Kvartet” je dobio Nobelovu nagradu za “odlučan doprinos izgradnji pluralističke demokratije u Tunisu nakon ‘jasmin revolucije’ 2011. godine”. 

“Kvartet je formiran 2013. godine kada je proces demokratizacije bio na rubu kolapsa, nakon političkih ubistava i nemira u cijeloj zemlji. Kvartet je uspostavio alternativu, miran politički proces u vremenu u kome je zemlja bila na ivici građanskog rada”, navodi se u obrazloženju Nobelovog komiteta. 

Kako se navodi, četiri organizacije predstavljaju različite sektore i zalažu se za različite vrijednosti u društvu Tunisa i na osnovama ozbiljnog dogovora su sa uspjehom odigrale ulogu medijatora i predvodnika ka mirnom razvoju demokratije. 

“Arapsko proljeće je počelo u Tunisu, ali se ubrzo raširilo… U mnogim zemljama borba za demokratiju i osnovna prava je ili u zastoju ili je doživjela brojne neuspjehe. Međutim, u Tunisu se odvija demokratska tranzicija zahvaljujući živom cilvinom društvu, koje traži poštovanje osnovnih ljudskih prava”, piše u obrazloženju. 

Napor “Kvarteta” se opisuje kao “ključan” za kulminaciju revolucije u vidu mirnih, demokratskih izbore prošle jeseni. 

“Primjer Tunisa ukazuje na vrijednost dijaloga i osjećaja nacionalne pripadnosti u regijama pogođenim konfliktima”, navodi se u obrazloženju Nobelovog komiteta. 

Kako ističe AP, ova nagrada je “velika pobjeda za zemlju koju su ove godine pogodila dva teroristička napada”. 

Prije proglašenja dobitnika, petočlani norveški Komitet za dodjelu Nobelove nagrade nije dao nikakve nagovještaje o tome ko će biti ovogodišnji laureat, a među nominovanima su, izmešu ostalih, bili papa Franjo, njemačka kancelarka Angela Merkel, eritrejski sveštenik Musi Zerai i saudijski bloger Raif Badavi. 

Prošle godine, nagradu su podijelili pakistanska djevojčica i aktivistkinja Malala Jusafzaj i indijski borac za prava djeteta Kajlaš Satijarti. 

Među dobitnicima prestižne nagrade su Nelson Mandela, Aung San Su Ći, Martin Luter King, Džimi Karter, Barak Obama, Al Gor, Evropska unija…

Send this to a friend