Planeta

Novi front u svjetskoj vojnoj industriji, kome pripada tron?

Koncept američkih hipersoničnih raketa nazvan je HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept). Na razvoju ovog koncepta udruženo rade DARPA, agencija Ministarstva odbrane SAD odgovorna za razvoj novih tehnologija i američka vojska.

Ove rakete biće toliko brze da neprijatelj neće imati vremena da se odbrani, zapravo neće moći ništa da uradi, prenosi Blic.

Umjesto nekoliko sati, hipersonična raketa moći će za svega nekoliko minuta da preleti sa jednog kontinenta na drugi.

Prema sadašnjim planovima, napredni ultra brzi projektili moći će da budu lansirani iz vazduha, sa zemlje, brodova ili podmornica.

Koliko će biti brze ove rakete?

Hipersonične rakete moći će da dostignu brzinu od pet mahova, odnosno 3.806 milja po satu, što ih čini idealnim za gađanje ciljeva koji se teško brane.

Glavna konkurencija – Kina, Indija i Rusija

SAD nije jedina zemlja koja radi na razvoju hipersoničnog oružja. Rusija, Kina i Indija rade na razvoju svojih koncepata hipersoničnih raketa.

“Priroda rata će se fundamentalno promijeniti. Sistemi protiv raketne odbrane teško da će moći da se suprotstave hipersoničnim raketama, što ciljeve, poput velikih pomorskih brodova, čini posebno ranjivim. Najbolja odbrana biće uništavanje raketa prije nego što one one polete, a to će pojačati značaj i ulogu ofanzivnih akcija ratnih planera, piše u analizi Stratfora, a prenosi Businessinder.com.

Očekivanja su da Kina i SAD operativni prototip proizvedu do 2020. godine, a kako zapaža Stratfor, ni Rusija nije daleko iza njih.

“Takve rakete omogućile bi SAD da značajnu prednost u ofanzivnim operacijama, čak i ako je to područje branjeno protivvazdušnim sistemima”, stoji na sajtu agencije DARPA koja radi na razvijanju HAWC-a.

Send this to a friend