Planeta

Obama u Hirošimi: Prije 71 godinu smrt je došla s neba i promijenila svijet

“Prije 71 godinu, smrt je došla s neba i svijet se promijenio”, rekao je američki predsjednik nakon što je položio vijenac i odao poštu žrtvama napada koji su izvele SAD na taj grad na zapadu Japana 1945. godine, prenosi AFP.

Obama je istakao da sjećanje na 6. avgust 1945. nikada ne smije da izblijedi i da je bombardovanje pokazalo kako “čovječanstvo posjeduje sredstva da uništi samo sebe”.

“Ove duše nam govore, traže od nas, da se zagledamo u sebe same”, rekao je predsjednik SAD, dodavši da tehnološki napredak bez moralne revolucije može da nas osudi na propast.

Obama je pozvao i na smanjenje globalnih zaliha nuklearnog oružja, ukazavši da svijet ima zajedničku odgovornost da se zapita kako spriječiti ponavljanje takvih stradanja, navodi AP.

Američki predsjednik se u memorijalnom kompleksu upisao u knjigu posjetilaca, gdje je ostavio poruku: “Spoznali smo ratne strahote. Hajde da sada, zajedno, nađemo hrabrosti da širimo mir i stremimo ka svijetu bez nuklearnog oružja”.

Obama je, takođe, nakratko razgovarao sa ljudima koji su preživjeli bombardovanje Hirošime.

Kao što je i bilo najavljeno, američki predsjednik se nije izvinio za odluku SAD o bombardovanju 1945.

Japanski premijer Šinzo Abe rekao je u memorijalnom kompleksu da Obamina posjeta Hirošimi otvara novo poglavlje pomirenja za SAD i Japan, istakavši da iskreno poštuje Obaminu hrabru odluku da posjeti Hirošimu.

Abe je poručio da tragedija kakva je zadesila Hirošimu nikada više ne smije da se ponovi.

Premijer Japana je rekao i da su on i Obama riješeni da ostvare svijet bez nuklearnog oružja, ma koliko to teško bilo, prenosi AP.

Tokio i Vašington se nadaju da će simboličan Obamin gest polaganja vijenca na mjestu gdje je pala prva atomska bomba u svijetu, staviti akcenat na njihovo savezništvo i udahnuti život naporima u cilju ukidanja nuklearnog oružja, zaključuje Reuters.

U Hirošimi je 6. avgusta 1945, na kraju Drugog svjetskog rata, bačena prva atomska bomba, pri čemu je poginulo ukupno oko 140.000 ljudi.

U samoj eksploziji je stradalo više desetina hiljada ljudi, dok su ostali preminuli od povreda zadobijenih tom prilikom ili od bolesti izazvanih radijacijom tokom narednih nedelja, mjeseci i godina.

Send this to a friend