Svijet

Možda je operater sistema ‘Buk’ greškom oborio MH17

To je rekao savjetnik glavnog konstruktora tog koncerna Mihail Mališevski, a prenosi Sputnjik.

“Vjerovatnoća (greške operatera ’Buka‘) se, prirodno, ne može isključiti. Razloga za to može biti mnogo. Loša obuka posade, neki pogrešno ukucani podaci, neke tragične greške. Na primer, sistem je mogao da bude naoružan pravom bojevom raketom umjesto školske rakete. Iako je to malo vjerovatno, to se ne može isključiti“, rekao je Mališevski.

U izvještaju Međunarodne istražne grupe se navodi da je raketa iz „Buka“ navodno dolejtela sa teritorije pod kontrolom ustanika. Ruski koncern je na osnovu eksperimenata saopštio da to nije tačno.

Raketa je došla sa boka aviona i to dokazuju oštećeni elementi konstrukcije aviona. Mjesto Zaroščensko, odakle je bila lansirana raketa, bilo je pod kontrolom Ukrajine.

Predstavnik koncerna „Almaz Antej“ je izjavio da bi sa vjerovatnoćom tačnosti od 90 odsto bilo otkriveno da je raketa, koja je oborila malezijski „boing“, lansirana iz pravca Prvomajska, ali se to nije desilo. U ruskoj kompaniji su naveli da holandski eksperti ne raspolažu tehničkim opravdanjem svojih zaključaka.

Oštećenja malezijskog aviona, koji je pao u Donjeckoj oblasti Ukrajine, a koja su navedena u izvještaju međunarodne zajedničke istražne grupe pod rukovodstvom Holanđana, nisu realna, izjavio je Miliševski.

Ruski koncern je izveo već tri eksperimenta koji pokazuju uslove za obaranje malezijskog „boinga“ u Donbasu.

Treći eksperiment je negirao zaključke međunarodne istražne grupe pod upravom Holanđana koji je objavljen danas, saopštili su u koncernu. Prema riječima predstavnika koncerna, procjena realnih oštećenja svjedoči da model očekivanih oštećenja koju su napravili Holanđani ne odgovara realnim oštećenjima spoljne konstrukcije aviona.

 

Holanđani su prilikom simulacije pada MH17 koristili podatke o američkoj raketi koja se mnogo razlikuje od raketa „Buka“.

Send this to a friend