Region

AI: Srbija i Makedonija pod najvećim pritiskom emigrantske krize

Hiljade izbjeglica, azilanata i migranata, uključujući djecu, putuje opasnom rutom preko Balkana gdje trpe nasilje, zlostavljanja i iznude od vlasti i kriminalnih bandi, sramotno napušteni od azilantskog sistema EU, zbog čega ostaju u Makedoniji i Srbiji u klopci bez zaštite, navedeno je u najnovijem izvještaju AI, prenosi Tanjug.

Prekršaji protiv emigranata i izbjeglica u Makedoniji, Srbiji i Mađarskoj doprinose sve većem broju ugroženih ljudi ostavljenih na cjedilu u pravnom vakuumu širom Balkana, a Srbija i Makedonija postale su “slivnik“ za poplavu izbjeglica i migranata koje u EU izgleda niko neće da primi, stoji u izvještaju AI. 

Situacija je pogoršana guranjem nazad ili deportacijom na svakoj granici, uskraćivanjem pristupa azilu i putovanjem ka EU rutom koja nije bezbjedna i legalna. 

Izvještaj je zasnovan na podacima koje su prikupile četiri istraživačke misije u Srbiji, Mađarskoj, Grčkoj i Makedoniji od jula 2014. do marta ove godine i na osnovu 100 razgovora sa emigrantima.

Broj privedenih zbog ilegalnog prelaska granice između Srbije i Mađarske povećan je 2.500 odsto u odnosu na 2010. godinu (sa 2.370 na 60.602) a trasa koju izbjeglice najviše koriste vodi morem iz Turske u Grčku, a zatim dalje kroz Makedoniju i Srbiju do Mađarske.

AI navodi da su emigranti izloženi nasilju na svom putu, kao i da moraju da podmićuju carinike i policiju, od koje dobijaju ucjene i batine.

Prema ispovijesti jednog od emigranata granična policija Srbije u blizine granice sa Mađarskom tražila je od njegove grupe po 100 eura za prolaz dalje, zaprijetivši da će ih vratiti ukoliko ne budu htjeli da plate.

Izbjeglica iz Avganistana posvjedočio je da je njegovu grupu makedonska policija batinama potisnula nazad u Grčku i da su tom prilikom tukli i njegovog sina od 13 godina.

Neki od sagovornika AI tvrde da su potisnuti preko makedonske granice više od 10 puta, a drugi da su bili meta napada bande koja im je prijetila noževima.

AI ocjenjuje da su uslijed nedjelotvornog sistema azila, pojedinci koji podnose zahtjev za azil u Srbiji i Makedoniji suočeni sa ozbiljnim preprekama, ističući da je tokom prošle godine u Makedoniji odobren azil za 10 osoba, a u Srbiji samo za jednu.

Obeshrabreni sporom procedurom za obradu zahtjeva za azil i pretrpanim i neodgovarajućim smještajem velika većina emigranata nastavlja prema Mađarskoj, gdje se dalje krše njihova ljudska prava.

Međutim, samo 240 osoba je dobilo azil u Mađarskoj tokom prošle godine, što je zanemarljivo malo u odnosu na broj podnijetih zahtjeva.

Oni koji ne žele da traže azil u Mađarskoj, deportuju se u Srbiju i ne dozvoljava im se pristup drugim državama EU.

Sve veći broj emigranata i izbjeglica koji prelaze balkanski put posljedica je šireg neuspjeha emigrantske politike EU nad kojom Srbija i Makedonija nemaju nikakvu kontrolu.

Srbija i Makedonija treba da urade mnogo više na poštovanju prava emigranata i izbjeglica, ali je to nemoguće odvojiti od šireg pritiska protoka izbjeglica i emigranata u EU i kroz EU i propalog sistema migracije u EU.

“Budući da sve veći broj izbjeglica, azilanata i emigranata postaju zarobljenici u balkanskoj ničijoj zemlji, pritisci na Srbiju i Makedoniju se gomilaju“, zaključeno je u izvještaju uz napomenu da se ovi problemi mogu riješiti samo izmjenama na širem planu emigrantske politike EU.

Od 1. januara do 22. juna, prema podacima AI, u Italiju je stiglo 61.256, a u Grčku 61.474 emigranata, dok je većina od 21.000 onih koji su u prošloj godini stigli na Balkan, došla iz Sirije, Iraka, Avganistana, Egipta, Eritreje, Nigerije, Somalije, Sudana i Tunisa.

Send this to a friend