Region

Dvije nekretnine kao kaucija za Sanaderovu slobodu

Advokat Jadranka Sloković rekla je novinarima da će o tome odlučivati vanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu. Mediji pišu da je jedna nekretnina Sanaderovog advokata Gorana Suića, dok je druga dio porodične kuće njegove supruge Mirjane Sanader, koji nije pod sudskom blokadom.

Još se ne zna hoće li vanraspravno vijeće danas odlučivati o zahtjevu odbrane.

Vrhovni sud ukinuo je u četvrtak prvostepene presude za korupciju bivšem premijeru i njegovoj bivšoj stranci Hrvatskoj demokratskoj zajednici HDZ zbog teške povrede krivičnog postupka i povrede prava na pošteno suđenje. Cio slučaj, koji uključuje optužbe protiv još devet fizičkih i pravnih lica, vraćen je na ponovljeno suđenje zagrebačkog Županijskom sudu.

Sanaderu je, međutim određen istražni zatvor zbog opasnosti od bjekstva, koji je zamijenjen kaucijom u iznosu od 12,4 miliona kuna. Po objavljivanju odluke, Sanaderovi advokati rekli su novinarima da su njegovi prijatelji ponovo spremni da založe nekretnine ili prikupe novac za kauciju.

Svojom imovinom za Sanadera su već garantovali njegovi prijatelji, među kojima i funkcioneri HDZ Luka Bebić i Jerko Rošin, kada je u zamjenu za višemilionsku kauciju pušten iz istražnog zatvora krajem 2011. U pritvoru je, međutim, ponovo završio godinu kasnije kada je prvostepeno osuđen u slučajevima Hipo i Ina-MOL. I ta je presuda nedavno srušena na Ustavnom sudu i slučaj je vraćen na ponovno suđenje.

Sanaderu i članovima njegove porodice imovina je blokirana još krajem 2010. godine kada su otvorene istrage protiv njega za korupciju. Tada su im blokirani i svi računi, a zaplijenjena je i vrijedna zbirka umjetničkih djela.

Na meti Kancelarije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Sanader se našao ubrzo poslije iznenadnog napuštanja premijerske funkcije u julu 2009.

Po otvaranju istrage krajem 2010, Sanader je pobjegao iz Hrvatske u Austriju, gdje je po hrvatskom nalogu uhapšen. Hrvatskoj je izručen tek u julu 2011. Od tada se nalazio u pritvoru, osim u razdoblju od 16. decembra 2011. kada je uz kauciju od 12,6 miliona kuna pušten na slobodu do 20. novembra 2012, kada je prvostepeno osuđen u slučajevima Hipo i Ina-MOL.

U slučaju Fimi-medija, koji se smatra najvećim korupcijskim slučajem u hrvatskoj politici, Sanader, HDZ i još devet fizičkih i pravnih lica proglašeni su krivim za izvlačenje oko 10 miliona eura iz državnih preduzeća i ministarstva preko privatne marketinške agencije Fimi-medija.

HDZ, kao prva stranka osuđena za korupciju, kažnjena je s pet miliona kuna (oko 660.000 eura) i oduzimanjem oko 24 miliona kuna (oko 3,2 miliona eura) nezakonite koristi.

Ustavni sud nedavno je ukinuo i prvu pravosnažnu presudu od osam i po godina zatvora bivšem premijeru Ivu Sanaderu u slučajevima Hipo banka i Ina-MOL i vratio cio slučaj na ponovno suđenje Županijskom sudu u Zagrebu.

U toku je i suđenje u slučaju Planinska u kojem je optužen za primanje 17 miliona kuna (2,2 miliona eura) “provizije”, nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja kupilo zgradu od firme bivšeg HDZ-ova saborskog poslanika i vlasnika lanca mesara Stjepana Fiolića.

Send this to a friend