Region

FOTO: Komemoracija: Tragedija Srebrenice ne smije se nikada više dogoditi

“Srebrenica zbog toga postaje simbol civilizacije“, rekao je Duraković koji je zapitao da li bi “bilo bolje da smo bili agresivniji, da li bi nas svi bolje shvatili kada bi imali razloga da nas se boje”, a zatim dodao da odgovor na to uvijek pronađe kad dođe u Potočare. 

“Tada shvatim da smo dobro izabrali, ljubav umjesto mržnje, pravdu umjesto nepravde, život ummesto smrti. Ostali smo svoji, jednostavni ljudi, kao što su to bili naši voljeni, ostali smo čovječni”, rekao je Duraković. 

Zamjenik generalnog sekretara UN Jan Elijanson prenio je danas saosjećanje i solidarnost prvog čoveka Svjetske organizacije Ban Ki Muna porodicama svih žrtava koje, kako je rekao, UN i međunarodna zajednica nisu uspjele da zaštite.

Ministar spoljnih poslova Holandije Bert Koender rekao je danas da genocid koji je počinjen u Srebrenici predsvalja dio najmračnije evropske istorije, te da se takva tragedija ne smije nikada više dogoditi. 

“Sjećamo se danas hiljada nevinih dječaka i muškaraca koji su ubijeni ovde i stojimo postiđeni pred vama kako bismo odali najdublju počast najmilijima koje ste izgubili”, obratio se Koender na komemoraciji u Potočarima. 

Predsjednik Haškog tribunala Teodor Meron, koji je, kako je rekao, imao čast da predsjedava tim sudom prilikom donošenaj presude u žalbi protiv Radislava Krstića, poručio je da je u Srebrenici počinjen genocid i da niko nema pravo da negira taj zločin.

“Snage bosanskih Srba su počinili genocid… Oni su svim zarobljenim muškarcima, vojnicima, civilima, starim i mladim, oduzeli lične stvari i dokumenta, smišljeno i metodično ubijali isključivo na osnovu njihove pripadnosti i identiteta”, pročitao je Meron dio jedne od presuda.

Glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc izjavio je da se u Srebrenici dogodio genocid i da je to bio rezultat namjerno smišljenog plana na najvišem niovu. 

Bramerc se u obraćanju u Potočarima na obilježavanju 20 godina Srebrenice naveo da su to činjenice koje su više puta dokazane i dodao da “poricanje genocida predstavlja iskrivljeno prikazivanje činjenica i predstavlja uvredu za žrtve”.

Kako je rekao za zločine u Srebrenici Tribunal je vodio i vodi postupke protiv 20 osoba a Radovan Karadžić i Ratko Mladić se nalaze u tom sudu gdje im se sudi za počinjeno.

Bivši predsjednik SAD-a Bil Klinton zahvalio je danas predsjedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću što je, kako je rekao, pokazao hrabrost da dođe u Potočare i dodao da očekuje da će to uraditi i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.

Jordanska kraljica Nur izjavila je da se u svijetu danas dešava previše zločina i da je Srebrenica pravo mjesto odakle im se šalje poruka da zločin neće proći nekažnjeno da će se počinioci pronaći i odgovarati za svoje zločine.

Predsjednik Slovenije Borut Pahor poručio je danas, povodom 20-te godišnjice masakra u Srebenici, da se prošlost ne može menjati, ali zato budućnost može.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko izjavio je  da je 20 godina malo za pomirenje na prostoru BiH, ali da je ono u toku, te da je zato dobro što je premijer Srbije Aleksandar Vučić došao u Potočare.

Vujanović: Crna Gora upućuje poruke pomirenja

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović kazao je da Crna Gora osuđuje zločin koji se prije 20 godina dogodio u Srebrenici i pozvao sve kako bi nesporazumi na ovim prostorima postali prošlost.

Vujanović rekao je da njegovo i prisustvo potpredsjednika Skupštine i Vlade Sulja Mustafića i Rafeta Husovića u Srebrenici, pokazuje da Crna Gora želi da uputi poruku pomirenja.

Odgovarajući na pitanje novinara Vujanović je rekao da on, Husović u Mustafić dolaskom u Srbrenicu pokazuju ono što Crna Gora u kontinuitetu čini. 

“Poštovanje žrtava ovog genocida, poruku pomirenja i želju da ovaj prostor nikada više ne uđe u rizik bilo kakvog nesporazuma koji bi svojim obimom i težinom doveo do toga da se poremeti stabilnost. Mi iz Crne Gore smo uvijek imali jednak odnos prema genocidu u Srebrenici, razumjeli to i kao poruku i Savjeta Evrope i Evropske Unije, a i naša Skupština je donijela deklaraciju gdje je osudila genocide”, rekao je Vujanović, saopšteno je iz njegovog kabineta.

On je kazao prisustvo crnogorske delegacije pokazuje da Crna Gora želi da uputi poruku pomirenja.

“Pozivamo sve koji treba da pokažu da nesporazumi trebaju da budu vječna prošlost ovih prostora, to i učine. Što se tiče Srebrenice, ona je i vječna bol i vječna opomena i rekao bih opomena cijelom čovječanstvu. Da se više nikada ne dogodi ovakav zločin i da iz jednog ovakvog genocida izvuče poruka i pouka za sva vremena”, poručio je Vujanović.

Mogerini: Srebrenica sramota za Evropu

Na procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini BiH potrebno je još raditi, ocijenila je danas u Srebrenicipotpredsednica Evropskog parlamenta EP Ulrike Lunaček i pozdravila dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića na komemoraciju, rekavši da je to važna posjeta.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini izjavila je danas da je ono što se prije dvadeset godina dogodilo u Srebrenici sramota za Evropu.

Atmosfera je mirna, a o bezbjednosti građana brinuli su pripadnici policije i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine BiH, čije je prisustvo u velikom broju primjetno oko Memorijalnog centra Potočari.

U njegovoj okolini građani mahom nose majice sa natpisima “Genocid u Srebenici”, među njima ima i pojedinaca u maskirnim uniformama sa bošnjačkim obilježjima, i “ratnim” bošnjačkim zastavama.

Brojne novinarske ekipe iz BiH, regiona, i evropskih država, odnosno više od 800 akreditovanih predstavnika medija, od jutros prenose događanja u Memorijalnom centru Potočari.

U Memorijalnom centru Potočari od 2003. do prošle godine ukopano je 6.166 žrtava srebreničkog zločina, a u genocidu u Srebrenici ubijeno je preko 8.300 Bošnjaka.

Send this to a friend