Region

Kurc na grčko-makedonskoj granici: Potrebno rješenje na nivou Evrope

On je, kako je naglasio, riješio da otputuje u Makedoniju kako bi lično stekao sliku o stanju na terenu.

“Države zapadnog Balkana su presiromašne, preopterećene i prepuštene same sebi. Moramo im pomoći”, naglasio je Kurc.

On će, kako je najavljeno u Beču, posjetiti grčko-makedonsku granicu, na kojoj je proteklih dana došlo do dramatičnih scena. Makedonija je jedna je od glavnih tranzitnih zemalja za azilante, koji potom preko Srbije idu dalje ka EU.

“Ako uspjemo da izdejstvujemo poboljšanja na zapadnom Balkanu, pomažemo nama”, podvukao je Kurc, ističući da je neophodno da se stvori veća svijest o ovom problemu na terenu, ali pre svega djelovanje EU.

“Nijedna država sama ne može da riješi ovaj problem”, naglasio je austrijski šef diplomatije dodajući da Dablinski sporazum uopšte ne funkcioniše, te da je neophodna fer raspodela azilanata na svih 28 zemalja članice EU.

Prema njegovim riječima, pri tom se ne radi o rasterećenju zemalja poput Grčke i Italije, već i one koje su naproporcionalno primile azilante, kao što su Mađarska, Austrija, Njemačka i Švedska.

Kurc je naglasio da treba što prije da se održi samit šefova država i vlada EU, na kojem je neophodno na evropskom nivou pronaći “strategiju posle Dablina”.

Austrijski šef diplomatije u Makedoniji će se sastati sa svojim kolegom Nikolom Poposkim, kao i šefovima bugarske i albanske diplomatije, Danielom Mitovim i Ditmirom Bušatijem, kojima će saopštiti svoj predlog rješenja od pet tačaka.

Predlog sadrži i zahtjev da se državama zapadnog Balkana pomogne u savladavanju azilantskog problema.

Kurc je za vikend objavio svoj plan koji sadrži na jednoj strani borbu protiv uzroka izbjegličke krize, kao što je vojno djelovanje protiv Islamske države, stvaranje bezbedosnih zona u Siriji i Iraku, kao i djelotvorne kontrole na spoljnim granicama EU, te masivnu borbu protiv krijumčara ljudi.

 

Send this to a friend