Region

Međunarodna zajednica protiv referenduma u Republici Srpskoj

Nakon što je predsjednik Srpske Milorad Dodik najavio da bi referendum u Srpskoj o odlukama visokih predstavnika, posebno onih o osnivanju Suda i Tužilaštva BiH, mogao da bude održan već u prvoj sedmici septembra, stigao je jasan odgovor iz međunarodne zajednice – referendum u RS o pravosudnim institucijama BiH bio bi antidejtonski i antiustavni potez. 

Poslije stava Ambasade SAD u BiH da entiteti nemaju nadležnost da odlučuju o pravosudnim institucijama BiH, reagovao je i visoki predstavnik Valentin Incko koji je istakao da pravosudnim institucijama mora biti omogućen nezavisan rad. 

“U potpunosti podržavam institucije, uspostavljene radi primjene ustavnih obaveza države u domenu pravosuđa”, rekao je Incko i dodao da je ustavna obaveza entiteta da poštuju ustavne nadležnosti državnog nivoa i sprovode odluke institucija BiH. 

Portparol OHR Mario Brkić kaže da su ovlašćenja visokog predstavnika pitanja koja su uređena Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom, uključujući i rezolucije Saveta bezbjednosti u poglavlju sedam, i kao takva ne spadaju u ingerenciju RS. 

“Svaki referendum koji ugrožava ili osporava aspekte Opšteg okvirnog sporazuma za mir predstavlja fundamentalno kršenje tog sporazuma. OHR u potpunosti podržava institucije koje su uspostavljene radi vršenja državnih ustavnih nadležnosti u oblasti pravosuđa”, istakao je Brkić. 

Endi Mekgafi, portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH, rekao je da se postojanje pravosuđa na državnom nivou ne dovodi u pitanje. 

“Reforme pravosuđa na državnom nivou i procesuiranje ratnih zločina i dalje ostaju prioritetna pitanja. Postojanje pravosuđa na državnom nivou ne dovodi se u pitanje. Ipak, pokazali su se određeni nedostaci u postojećem sistemu, čime će se pozabaviti ciljane reforme na osnovu konsenzusa unutar Strukturalnog dijaloga”, rekao je Mekgafi. 

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da odluka RS o referendumu može proizvesti dodatnu nestabilnost u BiH. 

Član Predsjedništva BiH Dragan Čović rekao je da razumije jezik kojim Dodik govori, ističući da je druga stvar slažu li se njih dvojica u detaljima i porukama. 

“Samo međusobnim razumijevanjem možemo izgraditi BiH po mjeri svih, jer bez predstavnika srpskog naroda u BiH se ne može ništa ostvariti, kao ni bez predstavnika Bošnjaka ili Hrvata”, istakao je Čović.

Ako dođe do izjašnjavanja građana Srpske referendumsko pitanje bi glasilo: “Da li prihvatate nametnute zakone visokih predstavnika u prošlosti, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, i da li prihvatate da se u RS primjenjuju odluke tih državnih pravosudnih institucija”. 

Send this to a friend