Region

Ovo su tri scenarija za Makedoniju: Rat, mir ili dil

Nekadašnji ambasador Srbije u Ankari za Blic iznosi tri moguća scenarija političke krize u Makedoniji. Po Spasojeviću, najgora je opcija da se sadašnji sukob makedonskih partija iz vlasti i opozicije pretvori u etnički.

„Ovo je svađa Makedonaca oko vlasti, a vjerujem da bi u slučaju širenja sukoba makedonski Albanci razmišljali etnički, a ne stranački, i tražili svoju federalnu jedinicu kao međukorak ka drugim ciljevima. Opšti metež bi na kraju prerastao u sukob kao iz 2001. gdje sigurno Albanci ne bi pucali jedan na drugog, već bi iskoristili situaciju“, smatra Spasojević.

On navodi i najbolju varijantu kojom bi sadašnja kriza u Skoplju bila riješena.

„To je rješenje u institucijama sistema. Srbija mora da podrži da se stvari rješavaju, na kraju krajeva, na izborima, a ne na ulici, i mislim da je dobar stav koji smo zauzeli da nema miješanja u unutrašnje stvari Makedonije“,  kaže Spasojević

Ipak, on misli da ima razloga za brigu.

„Moramo da budemo zabrinuti zato što vidimo da ima miješanja sa strane, da stvari nisu čiste i da mnogi love u mutnom. Ubijeđen sam da EU ne želi novi Majdan i novu Ukrajinu na Balkanu, ali EU će naplatiti ceh takvog poigravanja, nakon što ga prvo platimo mi u regionu. Sigurno ga neće platiti Moskva i Vašington“, ocjenjuje on.

Spasojević treći scenario vidi na pola puta između prva dva.

„Loš je signal kada premijer vlade i vođa opozicije moraju da idu u inostranstvo da bi razgovarali“, zaključuje on.

Nikola Gruevski, premijer Makedonije, i Zoran Zaev, opozicioni lider, juče su u Briselu razgovarali u prisustvu Johanesa Hana, EU komesara za susjedstvo. Prije toga su u Skoplju održani mitinzi antivladinih i vladinih snaga, a predstavnici opozicije kampuju u centru Skoplja.

Send this to a friend