Region

Počelo glasanje: Građani RS prvi put na referendumu od rata

Stanje bezbjednosti na glasačkim mjestima je uredno i sve aktivnosti se odvijaju planiranom dinamikom, prenosi N1. RTRS prenosi da je zabilježen incident u mjestu Kula kod Gacka, gde je manja grupa mještana blokirala referendumsko mjesto.

Republička komisija za sprovođenje referenduma saopštila je će se glasati na 1.900 glasačkih mesta, a pravo glasa ima 1.219.391 građana. 

Ovaj referendum je u regionu i Federaciji Bosne i Hercegovine shvaćen je jako ozbiljno, bukvalno kao uvod u referendum o otcjepljenju RS, zbog čega je politička javnost i međunarodna zajednica mjesecima bila na nogama u pokušaju da odgovori predsjednika RS Milorada Dodika da odustane od njega.

On, međutim, nije odustajao od te namjere. Danas je pozvao sve građane Srpske da izađu na referendum, jer je, kako kaže, danas veliki dan.

“Veoma je važno da referendum prođe mirno i da ne bude nikakvih ekscesa, u bilo kom smislu. Oni koji ne žele ili neće da izađu na referendum to je njihov stav i to treba poštovati”, smatra on.

Građani Brčko distrikta neće moći da glasaju na području distrikta, jer je održavanje referenduma u Brčkom zabranio supervizor za taj grad i prvi zamjenik visokog predstavnika Brus Berton. Centralna izborna komisija (CIK) nije RS ustupila centralni birački spisak za ovaj entitet, pa je Republička komisija za sprovođenje referenduma uz pomoć MUP-a i ostalih entitetskih institucija, napravila vlastiti birački spisak.

Vlasti RS odlučile su da sprovedu referendum o Danu Republike i pored toga što je Ustavni sud BiH 17. septembra zabranio njegovo održavanje. Ustavni sud BiH je 26. novembra prošle godine naložio Narodnoj skupštini RS da izmijeni Zakon o praznicima, ocijenivši da je proslava Dana RS 9. januara neustavna i diskriminatorska po građane ovog entiteta koji nijesu Srbi i pravoslavci, jer se tada slavi i krsna slava RS – Sveti arhiđakon Stefan.

Vladajuća koalicija u RS najavila je da će odmah po održavanju referenduma u skupštinu uputiti izmene Zakona o praznicima, kako bi se iz njega izbacile odredbe o Danu Republike koje diskriminišu građane ovog entiteta koji nijesu Srbi.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko upozorio je da su moguće sankcije za one koji organizuju referendum o Republici Srpskoj, a referendum su antiustavnim i antidejtonskim činom ocijenile i Sjedinjene Američke Države.

Rusija je podržala referendum, navodeći da građani RS imaju pravo da iznesu stav o osnovnim nacionalnim pitanjima, dok predsjednik i premijer Srbije Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić nijesu pružili podršku referendumu u RS, ali su naveli i da ne žele da utiču na promjenu političkih stavova legitimo izabranih političara u RS.

Istorijat

Srpska je od osnivanja održala tri referenduma, pod vlašću SDS, i to u jeku građanskog rata u BiH.

15. maja 1993. godine raspisan je referendum o Vens-Ovenovom mirovnom planu. Na listiću se nalazilo dodatno pitanje: Da li podržavate samostalno i slobodno udruživanje RS sa drugim državama. Izlaznost je bila 92 odsto birača, a negativan odgovor na prvo i pozitivan na drugo dalo je 99 odsto izašlih.

Drugi referendum je održan 19. juna 1993. godine o spajanju nekadašnje Republike Srpske Krajine i RS, uz mogućnost zajedničkog ujedinjenja sa drugim srpskim državama. Izlaznost je bila 95 procenata, a podršku je dalo 98,61 odsto izašlih.

Treći referendum održan je 27. avgusta 1994. godine o mirovnom planu Kontakt grupe. Izlaznost je bila 90,86 odsto, a protiv se izjasnilo 96,06 procenata izašlih birača.

Send this to a friend