Region

Srbija obilježava Dan sjećanja

Skup, koji će se održati na 20. godišnjicu hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja”, tokom koje je protjerano 250.000 Srba, a više hiljada ubijeno ili nestalo, počeće simboličnim susretom premijera Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na mostu u Sremskoj Rači.

Vučić i Dodik će u rijeku spustiti vijence u znak sjećanja na sve stradale Srbe, a nakon toga će na platou pored mosta parastos služiti patrijarh srpski Irinej.

Manifestacija će, kako najavljuju u vladi, biti nastavljena umjetničkim programom “Naša je tuga…velika” i obraćanjem Vučića, Dodika i “djevojke iz kolone”, izbjeglice Đurđice Popović.

Centralnoj državnoj manifestaciji prisustvovaće i članovi vlada Srbije i RS, predstavnici Narodne skupštine Srbije, Narodne skupštine RS i drugih državnih organa, predstavnici Vojske Srbije, Srpske pravoslavne crkve, diplomatskog kora i brojni građani.

Sjutra tačno u podne oglasiće se zvona sa srpskih pravoslavnih crkava u Srbiji i Republici Srpskoj i sve sirene. Iz vlade pozivaju građane Srbije da u podne zastanu kad se oglase zvona i sirene i da taj minut posvete sjećanju na sve ubijene i stradale.

Istovremeno, Hrvatska će danas i sutra obilježavati Dan pobjede i Dan hrvatskih branitelja i slaviti svoje “oslobađanje od tuđe okupacije”. 

“Oluja” će prvi put biti obilježena vojnom paradom u Zagrebu na kojoj, uprkos planovima i nadama domaćina, neće učestvovati zapadne zemlje, a dan kasnije i u Kninu, tradicionalnom proslavom tokom koje će pjevati Marko Perković Tompson i biti otkriven spomenik prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.

Akcija Oluja počela je 4. avgusta 1995, ofanzivom hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća odbrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu. 

U operaciji je učestvovalo 138.500 pripadnika hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog veća odbrane, dok je srpska strana imala 31.000 vojnika. 

Tokom te akcije izbjeglo je više od 250.000 Srba, što je čini jednim od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše SFRJ. 

Preciznih podataka o žrtvama nema. Prema nekim izvorima, u akciji hrvatske vojske Oluja nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila. 

Dokumentaciono-informativni centar Veritas u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

Send this to a friend