Tehno & Nauka

ADSL najrasprostranjeniji oblik pristupa Internetu u Crnoj Gori

Na sjednici je razmotreno stanje na tržištu širokopojasnog pristupa internetu u Crnoj Gori, prezentovani su portal E-uprave kao i Informacija o poslovnom ambijentu -ICT sektora u periodu januar – oktobar 2015, kao i Program rada Odbora za 2016.

Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Aleksandar Radulović, a među ostalima je prisustvovao potpredsjednik Privredne komore Ivan Saveljić.

Da bi se unaprijedilo stanje na tržištu širokopojasnog pristupa internetu u Crnoj Gori, prema riječima Ivone Marić iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, potrebno je da prostorno planski dokumenti sadrže preporuke za gradnju optičkih pristupnih mreža, da se promijeni način gradnje instalacija u stambenim i poslovnim objektima, pređe na IMS.

Osim toga,kaže ona, neophodno je pospiješiti zajedničko korišćenje elektronske komunikacione infrastrukture, omogući korišćenje potrebnog radio-frekvencijskog spektra, praćenje kvaliteta usluga pristupa internetu, dalje smanjenje cijena širokopojasnog pristupa internetu kroz pospješivanje konkurencije kao i  regulatorna kontrola cijena SMP operatora na maloprodajnom tržištu pristupa internetu.

“ Crnogorski Telekom u decembru smanjiće usluge širokopojasnog pristupa internetu za 15 odsto, te će cijene ubuduće dodatno padati sa poboljšanjem konkurentske ponude”, istakla je Marić.

Direktor Direktorata za razvoj elektronske uprave Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije Stevan Ljumović predstavio je portal eUprava ističići da je riječ je o modernom načinu komunikacije između građana i privrede sa jedne te države sa druge strane. 

“Cilj je da se korisnicima pruži brz servis uz doprinos većoj efikasnosti državne administracije”, kazao je Ljumović.

Ovaj portal, dodao je on,  je jedinstvena tačka pristupa za servise svih državnih organa, koji su dostupni 24 sata dnevno, i štedi kako vrijeme tako i novac. 

“ Nažalost,  državni organi još u potpunosti ne sprovode Zakon o eUpravi, ali su napravljeni veliki iskoraci u tom pravcu, te se očekuje dodatno poboljšanje situacije tokom 2016. “, istakao je on.

Predstavnica istog ministarstva Vesna Simonović predstavila je funkcionisanja ovog portala na primjeru servisa Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem.

U Informaciji o poslovnom ambijentu u ICT sektoru za period januar – oktobar 2015, između ostalog se navodi da u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma za prvi kvartal ove godine u ocjeni dostupnosti telekomunikacione infrastrukture za ICT Crna Gora zauzima visoku 34 od 143 poziciju. Bolju poziciju, u odnosu na prethodni izvještajni period, bilježi i na listi dostupnosti po cijenama usluga: mobilna telefonija 91. mjesto, a pristup internetu 84. Crna Gora je vodeća zemlja u regionu po usklađenosti pravne legislative u oblasti ICT-a sa međunarodnim standardima.

Tarik Zaimović,iz  Bild Studija, istakao je da našoj zemlji nedostaje adekvatna analiza ICT tržišta pa je pozvao kolege iz Odbora da je zajedno izrade, jer bi to, kako ocjenjuje, mnogo olakšalo poslovanje. 

Zaimović je ocijenio da naša zemlja nije u Evropi prepoznata kao ICT društvo, pa, kako kaže,  brojne poslove u Evropi umjesto naših programera dobijaju firme iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Makedonije. 

On zato predlaže zajednički nastup domaćih firmi na projektima EU, što će doprinijeti njihovoj konkurentnosti i rastu izvoza.

Odboru je predstavljena inicijativa za precizno pojašnjenje odredbi Zakona o porezu na dobit pravnih lica u kontekstu tretmana uvoza softverskih proizvoda.

 

Send this to a friend