Tehno & Nauka

FOTO: Otvoreni dani nauke: Izraelski predavač Oren Farber oduševio đake i nastavnike

Farber, koji je trenutno savjetnik u oblasti obrazovanja, pedagoški i naučni savjetnik, a sebe naziva naučno-obrazovnim preduzetnikom, juče je održao radionice iz fizike za učenike devetog razreda osnovnih škola “Sutjeska” u Podgorici i “Ratko Žarić” u Nikšiću, saopšteno je iz Ministarstva nauke.

On je tokom radionica “Povezivanje kamere i nauke”, i “Od svijeće do rakete”, prikazao metode za izvođenje nastave na kreativan i uzbudljiv način. 

“Učenici su, koristeći svoje pametne telefone na radionicama uspjeli da vide kako kamere i fotografija mogu da nam pomognu da vidimo i razumijemo svijet na nove načine. Istražili su mikroskopsku fotografiju i usporene snimke. Sa puno demonstracija i uzbuđenja pokušao je da približi nauku mladima”, navodi se u saopštenju. 

Učenici su istražili teorijske i praktične segmente, te odgovarali na interesantna pitanja kao što su šta je sagorijevanje i kako funkcioniše, šta je plamen, šta je vatrena lopta, kako možemo primijeniti sagorijevanje da pokrene topli vazduh balona i rakete. 

Danas je Farber održao tročasovno predavanje za nastavnike egzaktne grupe predmeta u gimnazijama. 

Predavanje je podijelio u dva bloka, u prvom se potrudio da objasni kako napraviti naučno predavanje nezaboravnim, kako koristiti filmove, tehnologiju i iznenađujuće demonstracije kako bi naučna nastava bila zanimljiva i smislena, dok je u drugom govorio o tome odakle veliki izumi dolaze, kako će budućnost izgledati, kako je Izrael postao supersila u oblasti inovacija i kako bi obrazovanje trebalo promijeniti da bi odgovorilo izazovima budućnosti.

Farber je izumitelj Einstein™ Tablet+ uređaja “sve u jednom” koji je jedini obrazovni tablet te vrste, posvećen naučnom obrazovanju prvenstveno, a može se koristiti u širem obrazovnom okruženju. 

Angažovan je u kompaniji “Fourier Education” koja je jedan od svjetskih lidera u području tehnologije naučnog obrazovanja. 

Fourier proizvodi su prilagodljivi za učenike osnovnih i srednjih škola i automatizuju i pojednostavljuju način na koji se podaci prikupljaju, analiziraju i dijele. Učenici iz više od 60 zemalja širom svijeta koriste kompjuterizovane naučne laboratorije marke Fourier. U pitanju je android tablet sa ugrađenim senzorima za obrazovno okruženje, koji može da izmjeri puls, otkucaje srca, ultravioletno zračenje, vlažnost i temperaturu vazduha, kao i jačinu svjetlosti.

Send this to a friend