Tehno & Nauka

Fredheim: Za razvoj tržišta potreban predvidiv poslovni ambijent

On je u intervjuu agenciji Mina-business rekao da je Telenor poslodavac koji primjenjuje jasno definisane principe poslovanja i da je ambicija kompanije da ostane na tržištu Crne Gore. 

„Telenor je proteklih godina aktivno investirao u Crnu Goru. Samo ove godine uložili smo više od deset miliona EUR. Vjerujemo da ćemo u narednom periodu biti svjedoci pozitivnog finansijskog razvoja“, kazao je Fredheim. 

Kako je kazao, zajedno sa crnogorskim vlastima treba da rade na građenju moderne infrastrukture.

“Možemo se ugledati na regulatorni okvir Evropske unije, preuzeti dosta toga od njih, a zatim se fokusirati na kreiranje bolje budućnosti. Nalazimo se na prekretnici gdje se cijelo poslovno okruženje i modeli poslovanja mijenjaju. Ukoliko se usaglasimo i razumijemo sa crnogorskim vlastima po pitanju budućnosti koja nas očekuje, kao i o potrebi za postojanjem predvidivog poslovnog okruženja, nastavićemo da investiramo“, tvrdi Fredheim. 

Ocjenjujući da crnogorske vlasti treba da gledaju na telekomunikacione operatore kao na partnere od povjerenja, naročito kada je riječ o građenju moderne infrastrukture, Fredheim je naveo da se Telenor u Crnoj Gori posljednjih nekoliko godina suočava sa strmim padom. 

„Iz godine u godinu prihodi padaju sedam do osam odsto. Zato je za nas izuzetno značajno pitanje kako dalje možemo da investiramo u infrastrukturu”, kazao je Fredheim, ističući da je s obzirom na postojanje tri telekomunikaciona operatora tržište u Crnoj Gori izuzetno konkurentno. 

Kako smatra, u Telenoru postoje dileme oko daljih ulaganja i da su to prenijeli vlastima i regulatorima u zemlji.

“Ukoliko se trend pada nastavi ovom brzinom, to neće nikoga motivisati da dalje ulaže u modernu infrastrukturu koja je duguročno neophodna”, upozorio je on. 

Komentarišući odluku Upravnog suda o snižavanju cijena rominga, Freidhaim kaže da Telenor ima veliko razumijevanje za regulatore po pitanju rominga.

„Ono što se, nažalost, u ovom slučaju desilo jeste da je to urađeno bez konsultacija sa telekomunikacionim operatorima. Tako je za nas bilo nemoguće da primjenimo ono što političari i regulatori žele. Telenor je po ovom pitanju bio uključen u nekoliko država Evropske unije gdje posluje. Mišljenja smo da je najprije potrebno da izgradimo pravni okvir, a zatim da se posvetimo inicijativi harmonizacije cijena rominga“, dodao je Fredheim. 

Fredheim je, govoreći o zaključcima nedavno održane konferencije u Podgorici pod nazivom Telekomunikacije u Crnoj Gori – doprinos digitalne ekonomije razvoju društva, naveo da se stvari u toj oblasti razvijaju sve većom brzinom. 

Prema njegovim riječima, operatorima su sada konkurencija internet servisi kojima je u prirodi da rade na potpuno drugačiji način.

„Skype, Facebook, Viber i ostali slični servisi se koriste u velikoj mjeri i mi smo ih prihvatili jer ih naši korisnici vole. Ali oni koriste našu mrežnu infrastrukturu bez ikakvih investicija. Zato razgovaramo sa regulatorima o istim pravilima tržišne utakmice za sve. Mobilna povezanost ranije se bazirala na komunikaciji putem glasa, dok se sada fokus pomjera ka Internetu, što takođe mijenja način na koji razmišljaju telekomunikacioni operatori”, zaključio je Fredheim. 

 

Send this to a friend