Tehno & Nauka

Google obilježava dan otkrića fosila Lusi

Njeni ostaci važe za jedno od najvećih arheoloških otkrića u svijetu, a pretpostavlja se da je Lusi stara oko 3,2 miliona godina. Ovo nije ni prvi ni najstariji fosil, ali je među najpotpunijim, budući da je gotovo 40 odsto skeletne građe očuvano. Smatra se da je Lusi najstariji pronađeni fosil odrasle žene.

Paleontolog sa američkog Arizona Univerziteta Donald Johanson započeo je iskopavanja još 1973. godine, u okolini sela Hadar, koje je poznati arheološki lokalitet. Ovdje je pronađena individua AL 129-1, za koju se smatra da pripada prvim hominidima koji su hodali uspravno. Pred kraj prve sezone iskopavanja, 24. novembra 1974. godine pored rijeke Avaš, Johanson je otkrio ostatke hominida AL 288-1, koji je dobio nadimak Lusi, po u to vrijeme veoma popularnoj pjesmi Bitlsa ” Lucy in the Sky with Diamonds”.

Lusi je bila teška oko 27 kilograma, visoka oko jednog metra, zapremine mozga između 375 i 500 kubnih centimetara i hodala je uspravno. Lusi je „dokazala“ da je čovjek prvo prohodao uspravno, pa tek onda razvio veliki mozak. Ne radi se o prelaznoj vrsti kao što i samo ime govori, a ako pogledate sliku potpune rekonstrukcije lobanje, možete uočiti sličnosti sa majmunom i veliku razliku u odnosu na čovjeka, počevši od oblika glave preko nosa pa do zuba.

 

Send this to a friend