Tehno & Nauka

Lazović: Imamo ambiciju da Crna Gora postane razvijeno informaciono društvo

Kako je istakao, ključni ciljevi su da napredna informatička infrastruktura, niže cijene interneta, bolja pokrivenost 4G i 5G tehnologijama, veća konkurentnost i veće investicije u ovoj oblasti, široka zastupljenost savremenih tehnologija u sistemu javne uprave.

“Razvoj informacionog društva u Crnoj Gori jedan od osnovnih preduslova za njen ekonomski napredak, kao i za utvrđivanje njene konkurentske pozicije u regionu i šire, kao i veoma bitan pokazatelj da razvoj informacionog društva ima značajno mjesto u procesu pridruživanja Evropskoj uniji i NATO savezu koji su strateški državni ciljevi Crne Gore. Savremene tehnologije predstavljaju pokretač razvoja u današnjem visoko globalizovanom društvu i naša država ovdje ne može i ne smije biti izuzetak“, rekao je potpredsjednik Lazović između ostalog govoreći na temu „Informaciono društvo u Crnoj Gori – pravci razvoja, izazovi i šanse“, dodao je on. 

Lazović je podsjetio da je u prethodnom periodu Crna Gora učinila snažne iskorake u pravcu izgradnje informacionog društva.

“Na ovom planu ostvarili smo odlične rezultate u kratkom roku, a oni su prepoznati i od strane relevantnih međunarodnih institucija. Svoje aktivnosti dominantno smo skoncentrisali u pravcu izgradnje informatičke infrastrukture, realizacije projekata iz oblasti e – uprave, promocije informacionog društva i usvajanja legislative koja prati ovu oblast. Takođe, posebnu pažnju posvećujemo obezbjeđivanju kontinuiranog povoljnog poslovnog ambijenta za razvoj sektora telekomunikacija”, naveo je on. 

Takođe, konstatovao je da je legislativa u oblasti informacionog društva u značajnoj mjeri usaglašena sa pravnom tekovinom Evropske unije, o čemu svjedoči u Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2015. godinu.

Najvio je i da će se novom Strategijom razvoja informacionog društva do 2020. godine, odrediti strateški pravci razvoja u ovoj oblasti sa ciljem dostizanja standarda EU postavljenih u Digitalnoj agendi 2020 i Strategiji za jedinstveno digitalno tržište.

“Dokument je podijeljen na poglavlja koja su identifikovana kao ključna za dostizanje EU standarda u ovoj oblasti i to: infrastruktura za širikopojasni pristup internetu, informaciona bezbjednost, ljudski kapital, e-poslovanje, e-obrazovanje, e-zdravstvo, e-uključivanje, e-uprava i istraživanje, inovacije i razvoj. Navedena poglavlja obrađena su kroz evropski i nacionalni kontekst, strateške pravce razvoja kao i indikatore koji će poslužiti kao svojevrsni „mjerači“ razvoja informacionog društva i dostizanja vizije Digitalne Crne Gore”, zaključio je Lazović. 

Send this to a friend