Tehno & Nauka

Obradović: Izmjenama zakonske regulative smanjiti stopu softverske piraterije

On je kazao da je u zemljama koje pristupaju EU nivo piraterije 60 odsto.

„Trenutno smo po istraživanju IDC, međunarodne organizacije koja se time bavi na dvogodišnjem nivou, na nivou od 78 odsto. Tu spada čitav set softverskih proizvoda, ali generalno taj podatak je prilično loš za Crnu Goru“, rekao je Obradović na konferenciji za novinare, prenosi MINA-busines.

On je kazao da je Crna Gora, od kada se kao nezavisna država pojavljuje u tim studijama, krenula od 83 odsto, prenosi Mina- business.

„Crna Gora je zakonski počela da tretira tu oblast prvi put 2005. godine, pri čemu je problem implementacija zakona. Podizanje svijesti da softver nije besplatan počinje da se tretira zakonom“, naveo je Obradović.

Microsoft, kako je dodao, u svijetu zarađuje stotinu milijardi USD, pri čemu je prihod u Crnoj Gori prilično beznačajan, ali ključno je da je država dužna da obezbijedi poslovni ambijent i vladavinu prava da bi društvo postalo kvalitetnije.

„Softverska piraterija je prvo bila tretiran kao prekršaj, onda se izmjenom zakonske regulative tretira se kao krivično djelo. Poražavajuće je da u prethodnih deset godina Crna Gora ima samo jednu pravnosnažnu presudu koja se tiče nelegalnog korišćenja softvera“, saopštio je Obradović.

Prema njegovim riječima, problem je što zakonska regulativa ne prati tehnološke izmjene, zbog čega su joj potrebne izmjene i dopune.

„Microsoft je 2005. godine sa crnogorskom Vladom potpisao prvi ugovor o strateškom partnerstvu, što je podrazumijevalo licenciranje Microsoft-ovih proizvoda koji se koriste u državnim organima i time je Vlada Cren Gore bila lider u regionu i pokazala najbolju praksu evropskih država“, podsjetio je Obradović.

On je objasnio da je autorsko pravo pravo pojedinca ili kompanije, pri čemu zakon štiti to pravo, jer mora da štiti investiciju koja je napravljena.

„Gubitnici u čitavom procesu su najčešće države u kojima se to dešava, jer dolazi do neovlašćenog korišćenja softverskih proizvoda, pri čemu dolazi do gubitka u porezima i šteta nastaje za kompaniju koja je autor samog softvera“, precizirao je Obradović.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država SAD u Crnoj Gori, Margaret Ann Uyehara, kazala je da je Microsoft aktivno uključen u bavljenju pitanja zaštite prava intelektualne svojine u Crnoj Gori više od deset godina i bila je najaktivnija kompanija u smislu podizanja svijesti važnosti prava intelektualne svojine.

„SAD ovo pitanje smatra veoma važnim, što pokriva sve od novog softvera, novih lijekova do novih muzičkih hitova i holivudskih filmova“, rekla je Uyehara.

Ona je kazala da prihodi od zaštite prava na intelektualnu svojinu čine 38 odsto bruto domaćeg proizvoda BDP SAD-a, 74 odsto od izvoza i ova grana ekonomije zapošljava više od 55 miliona Amerikanaca i stotine miliona ljudi širom svijeta.

„Jaka zaštita prava na intelektualnu svojinu donosi znatne ekonomske i druge dobiti. Ona ohrabruje inovacije, koje su kičma američke ekonomije, a inovacija je krucijalna za naš dugoročan uspjeh svjetske ekonomije“, navela je Uyehara.

Prema njenim riječima, zaštita prava na intelektualnu svojinu ohrabruje investicije, a strani investitori nerado donose inovativne tehnologije na neka tržišta u razvoju ukoliko nemaju mogućnost da na efikasan način zaštite svoja prava.

„Vlade i građani ne gube samo prihode od poreza kada nezakonite grane ekonomije i poslovi cvjetaju. Klima tolerancije prema takvim praksama često ohrabruje širenje drugih aktivnosti kršenja vladavine prava, mreže organizovanog kriminala sve više koriste pirateriju kao načine finansiranja drugih kriminalnih aktivnosti“, dodala je Uyehara.

Send this to a friend