Tehno & Nauka

Pan-net mreža kao jedinstvena otvorena hardverska platforma sa fleksibilnim softverskim rješenjima

U prezentaciji pod nazivom “Pan-net: prednosti evropske mreže u Crnoj Gori”, Valentina Radulović, menadžer odjeljenja za tehnološke servise, predstavila je koncept ovog naprednog produkcionog modela, te razloge uvođenja Pan-net mreže.

“Situacija na evropskom telekomunikacionom tržistu je veoma izazovna. Globalne internet kompanije poput Google-a, Facebook-a ili Amazon-a, u prilici su da plasiraju inovativne servise i usluge na čitavom svjetskom i evropskom tržištu, bez vođenja brige o granicama država, koristeći centralizovane produkcione centre van Evrope. Kako bi održalo konkurentsku poziciju, evropsko tržište mora da se prilagodi novoj situaciji i, stavljajući potrebe korisnika u fokus, pokaže veću fleksibilnost”, saopšteno je iz Telekoma

U kompaniji naglašavaju da se na izazove ne može odgovoriti na pojedinačnom, lokalnom nivou, već se mora iskoristiti potencijal sinergije, intenzivirati saradnja na evropskom nivou, sa fokusom na zajedničke ciljeve.

“Uspostavljanje jedinstvene otvorene hardverske platforme sa fleksibilnim softverskim rješenjima, tj. uvođenje centralizovane produkcije i standardizovanog seta produkcionih modula je, po ocjeni DT-a, najbolji način da se to postigne. Umjesto da razvijamo i proizvodimo slične servise i proizvode odvojeno u svim članicama DT Grupe, integrisaćemo produkcionu infrastrukturu u jedinstveni pan-evropski „oblak“ (eng. cloud). Preduslovi za realizaciju su svakako najaktuelnije tehnologije kao što su IP transformacija, modularna produkcija mreže i servisa, virtualizacija i Software Defined Networks (SDN)”, objasnili su u Telekomu.

Prema njihovim riječima, integrisani produkcioni model ne znači da će se sa jednog mjesta odgovoriti na sve zahtjeve, već će omogućiti proizvode koji će odgovarati lokalnim potrebama i kreirati nove poslovne modele.

“Lokalne kompanije će kreirati servise kombinujući elemente iz centralnog proizvodnog kataloga. To će npr. omogućiti da korisnici u Crnoj Gori dobiju najnovije i najinovativnije servise ubrzo nakon što su uvedeni na centralnu platformu”, ističu u Telekomu 

Prvi pan-evropski servisi koji su u skladu sa PAN IP konceptom, predstavljeni su na Mobile World Congress-u u Barseloni ove godine.

“Obzirom na kompleksnost i zahtjevnost cjelokupnog projekta, implementacija će se odvijati u fazama, sa krajnjim ciljem da se od 2020. pa nadalje implementira pan-evropski infrastrukturni „oblak“ koji će omogućiti integrisanu pan-evropsku produkciju”, saopšteno je iz kompanije.

Send this to a friend