Tehno & Nauka

Sierra: Sve platforme integrisane u jednu

Promjena načina na koji se od sada naziva operativni sistem za Mac pokazuje da Apple od sada ima jedinstven način integrisanja operativnih sistema za sve svoje vrste uređaja, odnosno platforme iOS, macOS, tvOS i watchOS.

Nova verzija macOS 10.12 zove se Sierra, koja je ime dobila po Sierra Nevada planinskom vijencu, uz koju se održava kontinuitet davanja imena po kalifornijskim toponimima, jer su joj prethodili Maveriks, Yosemite i aktuelni El Capitan. Sierra se, međutim, fokusira na integraciju svih postojećih Appleovih platformi u zajednički ekosistem. Upravo zbog toga akcenat je stavljen na glasovnog asistenta Siri, koja je od sada dostupna na Mac računarima, a koja takođe postaje otvorena za developere drugih aplikacija koji će moći da u njih unesu njenu funkcionalnost. 

Ovaj potez omogućen je uz pomoć novog API, koji se naziva SiriKit, a kojeg će developeri da koriste kako bi Siri imala dodir sa njihovim aplikacijama. Zahvaljujući ovome korisnici će moći da postavljaju upite za različite App Store servise, kao i za slanje WhatAapp poruka, naručivanje Lyft prevoza i slično. 

Jedna od promjena koje se uočavaju među prvima je mogućnost pristupa podacima na desktopu i u mapi Documents na bilo kojem Macu, iOS uređaju ili čak PC računaru.

Sierra sada obezbjeđuje pristup podacima sa iPhonea ili iPad uređaja pomoću iCloud Drive aplikacije, a moguće je koristiti i iCloud aplikaciju za Windows operativni sistem. Onda kada korisnik pristupi drugom Macu, njegovi podaci će postati dostupni na Desktopu i u mapi Documents i to na onoj lokaciji na kojoj su sačuvani.

Virtuelni asistent Siri u ovoj verziji postao je dostupan na Mac računarima, kako bi korisnicima bilo omogućeno da pretražuju podatake davanjem glasovnih komandi. Messages aplikacija je dobila rich linkove, veće emodžije i opciju Tapback response. 

U nove Continuity funkcije sada spada o Auto Unlock mogućnost, namijenjena otključavanju računara preko Apple Watcha, kada korisnik dođe u blizinu računara. Takođe, Apple je proširio tabs funkciju iz Safarija u druge aplikacije, kao što su Maps, Mail, Pages, Numbers, Keynote i TextEdit, kao i na kompatibilne aplikacije drugih proizvođača. Konkretno u Maps aplikaciji ova funkcija znači da korisnik može da prati više lokacija bez njihovog gubitka, dok unutar Pages aplikacije omogućava kopiranje između Pagesa u fullscreen modu. Unutar Mail aplikacije omogućen je prelazak s jednog na drugi mail koji je u izradi.

Veoma korisna opcija zove se Universal Clipboard, a nudi mogućnost da se tekst kopira sa jednog uređaja na drugi.

Među novitetima koje donosi Sierra je i Picture-in-Picture funkcija, koja je na mobilne uređaje stigla uz ažuriranje na iOS 9.3 verziju, a uz pomoć nje moguće je pomijeranje videa iz Safarija ili iTunesa na desktop dok se radi nešto drugo. Prozor videa od sada je moguće pomjeriti, izmijeniti mu veličinu ili ga prebaciti u ugao ekrana. 

Veliko unaprijeđenje napravljeno je i na iCloud integraciji, tako da je sada omogućen pristup podacima koji se nalaze na Desktopu ili u Documents folderu sa bilo kog uređaja koji je povezan na isti iCloud nalog.

Kako fajlovi ne bi zauzimali dodatni prostor na uređaju, oni koji se najmanje koriste biće automatski sinhronizovani na iCloud, a biće im moguće pristupiti kad god bude potrebno. Budući da je osnovna namjena iClouda backup, a ne oslobađanje prostora na računaru, sistem će od sada automatski skladištiti stavke koje nijesu neophodne.

Novi algoritmi unutar Photos aplikacije sada nude mogućnost boljeg prepoznavanja lica, objekata i okoline na fotografijama. Uz njega je došla i nova funkcionalnost, nazvana Memories, koja omogućava prikazivanje raznih albuma fotografija koje su snimljene istog datuma, na kojima se nalaze određeni ljudi ili koje su napravljene na istoj lokaciji.

Sierru takođe karakteriše i mogućnost pristupa podacima na desktopu i u Documents folderu na bilo kojem Macu, iOS uređaju ili čak PC računaru, a omogućiće i pristup ovim podacima s iPhonea ili iPada preko iCloud Drive aplikacije. Korisnici sada takođe mogu da koriste iCloud aplikaciju za Windows operativni sistem, a ukoliko se pristupi drugom Macu, podaci će biti dostupni na lokacijama Desktop i Documents, upravo tamo gdje su i sačuvani.

Pored Siri, na Mac računare uz verziju Sierra dolazi i Apple Pay, a uplate je moguće odobriti i pomoću iPhonea ili Apple Watcha.

Verziju operativnog sistema 10.12 Sierra moguće je preuzeti putem Mac AppStorea, a veličina fajla je 4,77 gigabajta. Iako nije riječ o velikom ažuriranju, integracija Siri i Universal Clipboard opcija već su dovoljan razlog da uređaje ažuriraju svi koji uz Mac koriste i mobilne iUređaje.

 

Send this to a friend