Tehno & Nauka

Uvođenje Tesle u američki školski program

Već godinama, u Filadelfiji osnivač i predsjednik naučne fondacije Tesla, Nikola Lončar, pokušava da ostvari zamisao da poglavlje o Tesli treba uključiti u sve školske udžbenike za djecu svih uzrasta, da bi se upoznali sa doprinosima tog velikog srpskog pronalazača koji je proveo veliki dio života i brojne izume ostvario baš u ovoj zemlji, prenosi Glas Amerike.

U tim naporima mu pomažu direktor Tesline fondacije Semjuel Mejson i predsjednik studija Jecer, Brajan Jecer.

“Uvođenje Tesle u školski program vjerovatno je najveći projekat koji možemo da uradimo za Teslu. Počeli smo saradnju sa jednom filadelfijskom školom prije dvije godine da eksperimentalno napravimo program, prvo za nastavnike, a onda i za đake. Da bismo zainteresovali nastavnike i đake, organizovali smo putujuću izložbu i radimo časove poslie škole”, priča Nikola Lončar.

On dodaje da na početku nijesu znali kakvo će biti reagovanje na uvođenje Tesle u školski program.

“Reakcije su fantastične i radimo jako puno promocija, odlazimo na razna mjesta sa izložbom, sa raznim Teslinim eksperimentima, dovodimo razne govornike sa raznih strana, tako da smo prilično zauzeti oko toga“, navodi Lončar.

“Zašto je Tesla sklonjen iz američke istorije? I Tesla i Vestinghaus treba da budu vraćeni nazad kao lideri Druge industrijske revolucije koja je izvedena u Americi”, kaže on.

Nikola Lončar zaključuje da su se tom programu priključili mnogi stručnjaci koji su spojili tehnologiju i umetnost.

“Kroz muziku, umjetnost, vizuelne efekte, nove igrice na mobilnoj telefoniji, djeca uče tehnologiju, fiziku, elektroniku… Uče sve to i mnogo je lakše da sve to shvate“, navodi on.

Send this to a friend